Нагороду вручать Жадану 2 грудня 2022 року в ратуші міста Бремена, Німеччина. Такою премією нагороджують людей, які борються з викликами незважаючи на публічність. Призовий фонд за нагороду – 10 тисяч євро.

До слова Харків сильно обстрілюють – демонстративно, не криючись: Жадан розповів, що переживає його місто

Як повідомили на сайті Фонду Генріха Бьолля, журі зазначило, що "погляди, які Сергій Жадан пропонує своїм читачам на українське суспільство, те, як він розповідає про виживання у війні (2014 року), є унікальними в новітній європейській літературі".

Представники фонду наголошують, що з книг Жадана читачі дізнаються, як у травматичному середовищі народжується нова громадянська еліта, а сам автор не лише описує те, що бачить, а й безпосередньо бере у цьому участь. Зокрема журі відзначили музичний талант Жадана, згадавши його панк-гурт "Собаки в космосі".

Жадан є великим громадянином у розумінні Арендт, який дбає про суспільство, в якому живе і працює, активно допомагаючи тому, щоб громадяни не падали духом під час російсько-загарбницької війни,
– додали у заяві.

Реакція Жадана на нагороду

У своєму фейсбуці Сергій подякував за відзнаку журі та особливо українцям.

"Дуже вдячний журі за цю нагороду. Можу лише вкотре повторити, що нині всі нагороди, отримані українським мистецтвом у світі, є передусім нагородами нашим читачам, слухачам та глядачам, себто мільйонам українців, котрі своєю боротьбою, своїм опором, своєю щоденною працею стверджують у світі Україну. Велика честь бути причетним до цього народу й до цієї культури. Ще раз усім дякую", – написав Жадан.

Які нагороди в час війни отримав поет

  • Наприкінці червня Жадан став лауреатом цьогорічної Премії миру німецької книжкової торгівлі. Фонд – 25 тисяч євро.
  • Також Жадан отримав Премію Свободи від фундації Франка Ширрмахера, який був легендарним журналістом та видавцем газети Frankfurter Allgemeine Zeitung.
  • Він нещодавно отримав премію EBRD Literature Prize 2022 за роман про війну на Донбасі "Інтернат". Йому та перекладачам на українську мову присудили премію у розмірі 20 тисяч євро.
  • Письменник завоював звання "Людини року" у знаменитій щоденній газеті Польщі Gazeta Wyborcza. У редакції наголошують, що "письменник бореться не лише пером", а й допомагає виборювати перемогу й не поїхав з Харкова.
  • Українця Сергія Жадана також висунули на Нобелівську премію з літератури у Польщі.
  • Раніше поет був лауреатом премій імені Василя Стуса, Angelus, Дерека Волкотта та інших.