До смерті Єлизавети II Чарльз був головним спадкоємцем британського престолу. Він – найстаріший спадкоємець в історії Великої Британії. Після того, як королева відійшла у засвіти, принц Чарльз автоматично став новим королем.

До слова Чарльз III офіційно стане монархом: все, що треба знати про його коронацію

Чарльз народився у Лондоні, в Букінгемському палаці, ще за правління свого дідуся Георга VI 14 листопада 1948 року. Він – найстарший син королеви Єлизавети II та принца Філіпа, герцога Единбурзького. Хрещеною мамою хлопчика стала сестра Єлизавети принцеса Маргарет.


Маленький принц Чарльз з сестрою та батьками / Фото з інстаграму королівської сім'ї

Принцу Чарльзу було 5 років, коли відбулась офіційна коронація його матері у Вестмінстерському абатстві. Він спостерігав за процесією з бабусею, тіткою та гувернанткою.

Важливо Коронація Чарльза III: коли та де дивитися історичну церемонію

Чарльз був першим хлопцем, який здобув освіту в школі, а не через приватного репетитора. Потім він пішов стопами батька, відвідував підготовчу школу Чим в Беркширі, Англія та Ґордонстоун на північному сході Шотландії – цей заклад відзначається особливо жорсткою програмою. Принц описував Ґордонстоун як "Колдітц у кілях", але згодом відгукувався про нього добре, казав, що він навчив його "багато чому про себе та свої власні здібності та вади.. Це навчило мене приймати виклики та проявляти ініціативу".

Я не любив школу так сильно, як міг би, але це було лише тому, що вдома я щасливіший, ніж де-небудь ще,
– казав Чарльз III про своє навчання.

Принц знову порушив королівські традиції, коли не пішов у Збройні Сили Британії, а в університет (хоч згодом однаково відслужив в авіації та на флоті). У віці 27 років він став магістром культури Кембриджського університету та першою королівською особою зі ступенем.


Принц Чарльз з батьком / Фото з інстаграму королівської сім'ї

У 1958 році принц Чарльз отримав титул принца Уельського та графа Честер – через 11 років відбулась офіційна церемонія, коли Єлизавета II поклала на голову сина вінок.

З 1976 року принц почав брати на себе все більше обов'язків від імені королеви. Того року він заснував The Prince's Trust, тепер активно спонсорує The Prince's Charities. Наступник королеви є патроном, президентом і членом понад 400 благодійних організацій, він підтримує органічне сільське господарство, звертає увагу на екологічні проблеми, є автором та співавтором багатьох книг, хоч часто зазнає критики через його думки щодо медицини.

Повний титул принца Чарльза до смерті Єлизавети II – Його Королівська Високість Принц Чарльз Філіп Артур Джордж, Принц Уельський, лицар Ордену Підв'язки, Ордену Заслуг, Ордену Австралії, Почесного ордену королеви, Ордену Канади, Таємної ради, особистий помічник Її Величності, граф Честер, Герцог Единбурзький, Герцог Корнвела, Герцог Розесей, граф Керрік, барон Ренфрю, Володар Островів і принц та Великий управитель Шотландії.

Зверніть увагу Хто претендує на престол після Чарльза III: королівські спадкоємці, які мають право на трон

Навколо особистого життя та розлучення Чарльза III витає багато чуток, версій розвитку подій та припущень. Та є те, що "лежить на поверхні" – у 1981 році він одружився з Діаною Спенсер. У їхньому шлюбі народилося двоє синів – принц Вільям та Гаррі.


Принц Чарльз і принцеса Діана / Фото Getty Images

Через 15 років подружнього життя Чарльз і Діана розлучилися. У 2005 році принц Чарльз одружився вдруге – з давньою подругою Каміллою Паркер Боулз, тепер королевою-консортом.


Чарльз і Камілла / Фото з інстаграму королівської сім'ї

У 1981 році український ансамбль "Говерла" виступав в англійському місті Дербі. Вочевидь, танцюристи запросили Чарльза III в коло, щоб разом виконати декілька народних елементів.

Чарльз III
Чарльз ІІІ танцює гопак / Фото з телеграму UkrDiaspora

Вперше Чарльз III згадав про війну в Україні у своїй промові, яку виголосив на заході, присвяченому пам'яті британського депутата Девіда Амесса, якого вбили минулого року.

Ми бачимо, що сьогодні ті самі цінності піддаються нападкам в Україні найбезсовіснішим чином. Позиція, яку ми тут займаємо, висловлює солідарність з усіма тими, хто чинить опір жорстокій агресії,
– сказав Чарльз.

На початку березня 2022 року король разом з дружиною побував в Українському католицькому соборі Святого Сімейства в Лондоні. Так він висловив підтримку українцям на початку повномасштабної війни. Тоді вони запалили свічку та поклали соняшники, як символ України.

Для перегляду всіх фото та відео гортайте направо:

Згодом Чарльз відвідав церкву Святого Луки в Лондоні, яка допомагає біженцям зі всього світу – тим, хто тікає від воєн і стихійних лих. Там Чарльз зустрівся і з біженцями з України, які втекли від війни, яку розпочала Росія.

Це незмірна трагедія, що нині у світі існує стільки смертей і руйнувань, що призводять до таких страждань багатьох людей, які змушені покинути свої країни, як і ви,
– сказав тоді новий король.

Під час офіційного візиту в Канаду король Чарльз III та королева-консорт Камілла побували в Українському православному соборі Успіння Пресвятої Богородиці. На їхніх вбраннях були сині стрічки навколо жовтого соняшника, що також засвідчувало підтримку Україні. Королівська сім'я також поспілкувалась з українцями, які втекли від війни. В одній з розмов Камілла сказала: "Ми за вас".

У травні 2022 року під час офіційного візиту в Румунію Чарльз вкотре зустрівся з українськими біженцями й побачив, в яких умовах вони перебувають та яку допомогу отримують.

Чарльз III
Король Чарльз III зустрівся з українськими біженцями / Фото EPA

У великодньому зверненні у 2022 році монарх також не забув про українців. Тоді він вперше представляв Її Величність на святковій службі. Хоч у листі принц Чарльз не назвав конкретно кого він має на увазі, проте зрозуміло, що його молитви та прохання бути сильними він адресував українцям.

Сьогодні мільйони людей виявилися переміщеними, стомленими подорожжю з неспокійних місць, пораненими минулим, наляканими майбутнім – і такими, що потребують прийому, відпочинку та доброти. В останні роки моє серце було розбите стражданнями безневинних жертв конфліктів чи переслідувань, деяких з яких я зустрічав і які розповідали мені історії невимовної трагедії, оскільки вони були змушені тікати зі своєї країни та шукати притулок далеко від дому,
– заявив Чарльз.

20 лютого 2023 року король Чарльз III відвідав військовослужбовців ЗСУ, які прибули у Велику Британію на навчання. Він приїхав на тренувальну базу у Вілтширі. Монарх потиснув руки українським солдатам, які завершили п'ятитижневу базову бойову підготовку й повернуться воювати проти окупантів.

У роковини вторгнення Росії в Україну Чарльз III записав особливе звернення. У посланні монарх згадав, як зустрічався з українцями та пояснив, чому потрібно виявляти солідарність з Україною.

Минув рік, як народ України неймовірно постраждав від неспровокованого повномасштабного нападу на його націю. Українці продемонстрували справді дивовижну мужність і стійкість перед обличчям такої трагедії,
– сказав Його Величність.

Напередодні король зустрічався з президентом Володимиром Зеленським. Це сталося під час офіційного візиту глави держави до Великої Британії.

Чарльз III
Чарльз III зустрівся з Володимиром Зеленським / Фото з твітера королівської сім'ї

30 березня Його Величність виступив у німецькому парламенті й висловився про війну в Україні. Британський монарх наголосив, що безпека всієї Європи опинилася під загрозою. Король закликав Європу об'єднатися та "черпати мужність у нашій єдності".