Для 30-річної виконавиці це вже друга поїздка на конкурс. З 2010 по 2014 роки Моніка Лінкіте 5 разів намагалася вибороти право представити Литву на конкурсі і їй вдалося отримати квиток на Євробачення у 2015 році. Тоді вона у дуеті з Вайдасом Баумілою виконала пісню This Time, з якою вони посіли 18-те місце у фіналі.

Читайте наше попереднє інтерв'ю Ви дуже сильні, – Alessandra з Норвегії про Євробачення, Міс Україна Всесвіт та TVORCHI

Цього року Моніка вирішила знову спробувати свої сили на національному литовському відборі Pabandom iš Naujo 2023. За результатами голосування журі та глядачів Моніка з піснею Stay отримала право представити Литву на Євробаченні. У межах спецпроєкту "На українську вечірку в Британію" 24 Канал поспілкувався з виконавицею. Про рішення повернутися на конкурс, війну в Україні та про зустріч Моніки Лінкіте з гуртом TVORCHI читайте далі.

Як пройшла перша репетиція на сцені? Які твої відчуття?

Усе пройшло добре, хоча в нас є деякі проблеми, але вони, мабуть, є у всіх. Тому зараз ми працюємо над тим, щоб всі ці проблеми розв'язати.

Перші ніж ми приїхали у Ліверпуль, я думала, що сцена ще більша, ніж вона є насправді. На фото це виглядало так. І це дало мені трохи впевненості, бо я себе дуже добре там почуваю.

Деякі речі вийшли добре, деякі не дуже, але тому ми й проводимо репетиції, щоб все було якнайкраще.

Моніка Лінкіте на сцені Євробачення у Ліверпулі / Фото EBU

Чого ти очікуєш від Євробачення?

Хм... Ну я відчуваю, що моя головна мета полягає у поширенні моєї музики, спілкуванні з новими людьми.

Ти вже представляла Литву на Євробаченні у 2015 році у Відні. Що вмотивувало тебе знову повернутися на конкурс?

Не повіриш, але все почалось як жарт. Я не думала повертатися на конкурс, але минулого року я була в Лондоні, де мала провести кілька уроків з новим викладачем вокалу.

Ми разом з нею пішли у місцевий бар на відкритий мікрофон. Там була одна із подруг викладачки, яка, як з'ясувалося, фанатка Євробачення. І це було щось на кшталт: "О, ти фанатка? Можливо, мені варто поїхати на Євробачення, я зможу перемогти й подарувати тобі квиток?". Ось така історія.

Моніка Лінкіте та Вайдас Бауміла – This Time: дивіться відео виступу з Євробачення-2015

Яке головне послання твоєї пісні Stay?

Якби мені потрібно було обрати одне слово, яким би можна було описати мою пісню, то я б обрала саме "зцілення". Я вважаю, це саме те, чого люди потребують у наш час.

Ця пісня – моя особиста історія. Дуже особиста. Але за таких обставин, які ми маємо зараз, важливо вилікуватися, зцілитися.

Моніка Лінкіте – Stay: дивіться відео з нацвідбору Литви на Євробачення-2023

На промо-заходах перед конкурсом у спілкуванні з журналістами ти часто говориш про Україну, про війну з Росією. Однак часто фанати конкурсу пишуть щось на кшталт: "Навіщо це? Євробачення поза політикою". Хотілося б почути твою думку – чому важливо говорити про те, що відбувається, зокрема й на цьому майданчику?

Україна зараз привертає увагу. Я не відокремлюю себе і хочу бути чесною перед собою і перед людьми на сцені. Коли ми говоримо про такі глобальні речі, які відбуваються зараз у світі, я відчуваю свою відповідальність і вважаю, що я повинна говорити про те, що я думаю і на що потрібно звертати увагу. А війна – це головне. Це буквально головне, про що ми зараз повинні говорити й думати.

Моніка Лінкіте про війну в Україні під час пресконференції учасників Євробачення в Ізраїлі: дивіться відео

Я сподіваюся, що ви, українці, відчуваєте підтримку народу Литви. Я не можу не говорити про війну, тому що це потрібно. Зараз Європа трохи сліпа і я вважаю, що вони недостатньо підтримують вас.

І так, якщо я буду єдиною, хто говоритиме про війну на Євробаченні, то я повністю з цим згідна. Євробачення – це не політичний конкурс, але ми повинні казати, що Україна має бути вільною!

На цих же промо-заходах ти мала нагоду познайомитися з конкурентами – артистами з інших країн. Яка зустріч тобі запам'яталася найбільше?

Я пам'ятаю зустріч з TVORCHI, коли ми були на вечірці в Барселоні. Якщо не помиляюся, вони прийшли найпізніше.

Ми з ними швидко розговорилися. Вони дуже веселі хлопці. Зараз ми з ними спілкуємося в інстаграмі.

А ще ми зблизилися з Бланкою Паломою, яка представить Іспанію. Вона надзвичайна, я дуже люблю її. А ще спілкуюся з хлопцями зі Словенії, Латвії, Ірландії, дівчатами з Естонії та Франції. У мене з'явилося багато друзів.

Нещодавно на офіційному каналі Євробачення з'явився кавер на пісню Джамали "1944" у твоєму виконанні. Чому ти обрала саме цю пісню?

Це одна з моїх улюблених пісень за всю історію Євробачення. Пам'ятаю, що у мене просто були сироти по шкірі, коли я вперше її почула. Я плакала навіть.

Тож я вирішила пригадати ту енергію і ті емоції, які мені давала ця пісня. Ну і ще однією причиною, чому я обрала "1944" стало те, що цього року Євробачення мало б бути в Україні, тому мені хотілося обрати щось українське.

Однак було складно через те, що вона співає цю пісню не українською, а кримськотатарською. Було складно співати. І так, всі ж знають, що Крим належить вам.

Моніка Лінкіте – "1944": дивіться відео онлайн

Чи була ти коли-небудь в Україні?

На жаль, ні. Ми планували з друзями поїхати до Києва минулої весни, але почалась повномасштабна війна, тому нічого не вийшло.

Багато моїх друзів бували у вас. Насолоджувалися красою і природою, розповідали мені про те, який чудовий Київ. Деякі з моїх товаришів працюють у музичній індустрії й відповідають за світлове шоу на сцені, вони працюють з українськими гуртами, тому й мали нагоду часто бувати у вашій країні. А я хотіла просто поїхати як туристка. На жаль, не вийшло. І зараз важко.

Що б ти хотіла зараз сказати українцям?

Я пишаюся вами. Справді. Я щодня думаю про те, якими сильними та згуртованими можуть бути люди. І це дає надію. Ви доводите, що можете постояти за себе. Я не впевнена, що в будь-якій іншій країні люди можуть бути настільки об'єднаними й так протистояти ворогу.

І ви стоїте не тільки за себе, бо війна стосується не тільки України. Ця війна стосується усієї Європи. І ви захищаєте нас!