Легендарна арія "Summertime" Джорджа Гершвіна йшла до широкої аудиторії довгі 20 років. Лише у середині 50-х після того, як прозвучала у неперевершеному дуеті Луї Армстронга та Елли Фіцджеральд, вона отримала масове визнання. В основі композиції лежить українська колискова "Ой ходить сон", яку Гершвін почув у Нью-Йорку у виконанні українського національного хору.

"Summertime" неабияк популярна серед джазових виконавців і є рекордсменом за кількістю кавер-версій.

Темношкірі раби, які у часи Громадянської війни у США втікали від своїх господарів, зазвичай, вирушали у знаменитий Форт-Монро, де розташовувався штаб командування і військова база сухопутних військ. У 1862 році їхній гімн перетворився на духовне "Oh! Let My People Go..." Його скорочена версія у виконанні Луї Армстронга – відома на весь світ композиція під назвою "Go Down, Moses" – переказує біблійну історію виходу євреїв з Єгипту.

Композиція "What a wonderful world" – останній хіт Луї Армстронга – стала у його виконанні своєрідним гімном і однією з найбільш упізнаваних пісень в історії.

Читайте також: Jazz. Музика вільних: легендарні виконавці джазу

"Hit the Road Jack" у виконанні Рея Чарльза отримала дві "Греммі" і ввійшла у список 500 найвеличніших пісень всіх часів за версією журналу Rolling Stone. В основі композиції – діалог жінки і її коханця, якого вона звинувачує в бідності і проганяє геть. Пікантності композиції додає той факт, що жіночу партію серед інших виконує Маржді Хендрікс, з якою в одруженого Рея Чарльза був роман.

Композиція "Feeling good" була написана Леслі Брікас та Ентоні Ньюлі, та більшість вважає оригіналом виконання саме Ніни Сімон. Пісня входить в улюблений плейлист Барака Обами.

Відомий кавер на цю пісню гурту Muse визнаний журналом NME як найвеличніше кавер-виконання всіх часів.

Популярним хіт Стінга "Englishman in New York" – не просто роздуми про різницю між американцями та британцями. Ця пісня – заклик набратись мужності і залишатись собою незалежно від обставин. Соло на саксофоні виконує юний Бренфорд Марсаліс, виступ якого минулоріч мали нагоду послухати відвідувачі Alfa Jazz Fest у Львові.

Читайте також: Jazz. Музика вільних: коли джаз прийшов у кіно

Найвідоміша версія пісні "Something stupid" була записана у 1967 році Френком Сінатрою і його донькою Ненсі.

У 2001 році її переспівав дует британського поп-співака Роббі Вільямса і американської акторки Ніколь Кідман.

Американська асоціація компаній звукозапису додала пісню "I Wanna Be Loved By You" до списку "Пісні століття". Виконання цієї пісні у фільмі "В джазі тільки дівчата" стало одним з найвідоміших виступів американської кіноактриси і співачки Мерилін Монро.

Читайте також: Jazz. Музика вільних: як легендарний музичний напрям підкорив світ

Найбільший комерційний успіх мав джазовий сингл "Take Five". Це перша джазова композиція, написана у розмірі 5/4. "Take Five" затвердила важкі для сприйняття публіки ритми як норму. Ця пісня знайома кожному. Її часто використовують як радіоджингли і заставки телепередач.

Пісня "Autumn Leaves" є одним із найвідоміших джазових стандартів. Спокійна і сильна, вона однаково гарно звучить і в чоловічому, і у жіночому виконанні. Ця композиція продовжує свою подорож у часі. Її переспівували Чет Бейкер, Френк Сінатра, Едіт Піаф.

Світ джазу наповнений захоплюючими історіями. У кожному виконанні криється дещо більше, ніж слова чи ноти. Джаз був і залишається музикою, найбільшою цінністю якої є те, що в ній присутня душа.

До зустрічі у Львові на Alfa Jazz Fest.