На той час джаз уже встиг стати музичним символом нового століття. Америку підкорив свінг, а центром американського кінематографа став Голлівуд. Кінострічки розважального змісту й музичні фільми були найбільш популярними серед глядачів. Свій слід у тогочасному кіно залишили багато джазових виконавців і біг-бендів.

Після бойкоту лейблів, що став наслідком конфлікту між студіями звукозапису і Спілкою музикантів на початку 40-х, джаз усе частіше звучав із блакитних екранів. Ще більше цю тенденцію розвинули популярні на той час фільми жанру "нуар". Темне освітлення, тіні й загадковість були чудовим контекстом для джазової музики.

На деякий час для більшості виконавців кінематограф став основним полем діяльності. Частим гостем на кіноекранах був оркестр Дюка Еллінгтона. Беззаперечну славу йому принесла участь у стрічках "Красуня дев’яностих" та "Хижа на небесах".

Екранним символом ери свінгу вважали оркестр Глена Міллера. Фільми з його участю "Серенада сонячної долини" і "Дружини оркестрантів" став класикою жанру, а історія самого Міллера згодом лягла в основу однойменної біографічної стрічки, відкривши поціновувачам істинну природу джазу.

З плином часу джазова тематика у фільмах не втрачала своєї актуальності. Культова музична комедія кінця 50-х "У джазі тільки дівчата" з Мерилін Монро – неперевершеним секс-символом тієї епохи – підкорила не одне покоління кіноманів.

Знятий у 80-х за мотивами реальних подій фільм "Клуб-Коттон" напрочуд тонко передає атмосферу джазової Америки 20-х років, яку гармонійно довершує чудова акторська гра Річарда Гіра. У 90-х серця мільйонів глядачів підкорив Дензел Вашингтон у ролі знаменитого джазмена у стрічці "Блюз про краще життя".

Світова джазова тенденція не оминула і радянський кінопростір. Музична комедія "Ми з джазу" Карена Шахназарова наповнена дотепним гумором і вишуканою музикою. Олександр Панкратов-Чорний, Ігор Скляр, Євген Євстигнєєв допомогли правдиво відтворити у стрічці непростий час становлення джазу в Радянському Союзі.

Справжнім відкриттям для сучасних поціновувачів джазу став фільм "Одержимість" режисера Деміена Шаззела. Чарівна музика, напружений сюжет і переконлива акторська гра принесли стрічці перемогу у трьох номінаціях на "Оскар". У фільмі звучать відомі джазові мотиви, зокрема – композиція "Караван" Дюка Еллінгтона у виконанні головного героя.

Читайте також: Jazz. Музика вільних: як легендарний музичний напрям підкорив світ

Інша оскароносна стрічка Шаззела "Ла ла Ленд" розповідає історію фанатичного джазового піаніста Себастьяна, який намагається повернути людям любов до музики і віру в те, що джаз досі живий.

На великому екрані джаз звучить ось уже протягом ста років. В уяві глядача оживають образи великих музикантів. Їхні історії надихають, а звучання визначає ритм нашого життя. Багатий кіноспадок доводить одне – джаз залишається актуальним у всі часи. Це музика, що спонукає мислити ширше, виходити за рамки звичного бачення, і жити так, наче виконуєш свою найкращу партію.

До зустрічі у Львові на Alfa Jazz Fest.