За не так багато часу – менше року – підготуватися до проведення Євробачення столиця встигла, хоча часто й не вписуючись в заплановані дедлайни, латаючи дірки в останній момент. З горем навпіл красу навели. Лівобережна частина Києва, де розмістилася головна локація Євробачення-2017, виглядала пристойно.

Незважаючи на високу оцінку рівня організації конкурсу в Києві, зокрема президентом України та выконавчим директором пісенного конкурсу "Євробачення" Яном Ола Сандом (останній висловився, що все пройшло бездоганно та без жодних проблем), не всі експерти поділяють таку думку.

Мільйон туди, мільйон сюди…

Чи не найбільше зауважень виникло до фінансової сторони проведення конкурсу. Не секрет, що бюджет пісенного конкурсу в Україні склав майже мільярд гривень.

Як іронічно відзначив музичний експерт Олександр Зирін, за такі гроші Євробачення можна було провести посеред савани в Африці – з таким же успіхом. Таку думку він висловив під час прес-конференції на тему: "Підсумки "Євробачення -2017": чи вдалося провести конкурс на належному рівні?", у вівторок, 16 травня.

Для порівняння, минулорічний конкурс у Швеції коштував на 10 мільйонів доларів менше.

Як відомо, оренда міжнародного виставкового центру в столиці строком на 2 місяці обійшлась у 35 мільйонів гривень. 24 мільйони коштувала сцена, яку потрібно було будувати з нуля. На послуги безпеки витратили майже 15 мільйонів гривень.

Сцена
Сцена на Євробаченні-2017

Майже на мільйон одягли ведучих. Костюми Володимира Остапчука, Олександра Скичка та Тимура Мірошниченка обійшлися у 900 тисяч гривень.

Ведучі Євробачення
Костюми ведучих Євробачення-2017 від українських дизайнерів коштували чималеньку суму

Ще півмільйона гривень коштувала славнозвісна червона доріжка, продефілювавши якою конкурсанти запустили у небо гелеві кульки за близько 80 тисяч гривень. Кругленька сума пішла також на канцелярію, меблі, рекламу чи проморолики.

Це при тому, що бюджет 2017 року передбачав виділити на Євробачення приблизно 450 мільйонів гривень, говорить економіст, член Економічного дискусійного клубу Ігор Гарбарук, тому сказати, що витрачений майже мільярд гривень був обґрунтований – не можна.

До того ж, багато витрат не ввійшли в кошторис, наприклад, ті ж самі відремонтовані дороги на Лівобережній за 91 мільйон гривень, медичне забезпечення тощо. Економіст впевнений: можна було обійтися й меншим бюджетом, більш якісно ним розпорядитися і оптимізувати ті витрати, які були.

Пісня від України не та

Так вважає музичний експерт Олександр Зирін. Він переконаний, що з музикою Україна цього року помилилася. Результати говорять самі за себе. Україна всі ці роки, наголошує Зирін, має вибирати пісню, а не учасника. Як відомо, цього року на Євробаченні Україну представляв український рок-гурт O.Torvald із піснею Time. Хлопці посіли 24 місце із 26.

Той спосіб, в який національний відбір відданий найпотужнішим мовником, який існує за державні гроші, Національною телерадіокомпанією України – в чужі приватні руки, це абсолютно неправильно. Це некоректний з телевізійної, економічної та музичної точки зору спосіб відбору,
– відзначив Зирін.

На його думку, треба також змінювати журі, яке обирає представника і пісню від України.

Той випадок

Вчинок скандального українського пранкера Віталія Седюка, який під час виступу Джамали на Євробаченні-2017 вибіг на сцену з прапором Австралії на плечах і оголив сідниці, відверто кажучи, шокував. Багатьох і досі цікавить питання: де була в цей час охорона та чому відразу не відвели камеру та не переключили увагу хоча б телеглядачів на іншу картинку. Перш за все, це промах телевізійного режисера, котрий мав би відреагувати на цю ситуацію миттєво.

Олександр Зирін пояснює, цього не сталося через те, що Євробачення – автоматизоване. Всі програми забиваються в комп'ютер напередодні і те, що бачить глядач, обирається в автоматичному режимі. Якби це було в ручному режимі – казус фактично тривав би секунду. А так маємо цілих 10 секунд. Експерт переконаний: на Євробаченні треба працювати в ручному режимі, це і цікавіше, й динамічніше. Але тут є свої вимоги Євробачення, які не можна переламати.

Куди пішли гонорари українських зірок?

Розцінки за виступ українських зірок були не меншою несподіванкою. Українці емоційно відреагували на гонорари українських виконавців. Так, за свій виступ Джамала повинна була отримати мільйон гривень, Руслана – вдвічі менше, "ONUKA" – 45 тисяч гривень. Український продюсер Яна Прядко відзначає – такі суми цілком є адекватними, адже гонорари топ-зірок – це десятки тисяч доларів чи євро, в залежності від їхньої позиції на ринку.

Джамала, Onuka, Руслана виступили на Євробаченні-2017
Євробачення-2017: на шоу виступили Джамала, Руслана, Onuka

Гроші йдуть на покриття витрат балету, музикантів, хореографів, художників по костюмах, перукарів, візажистів та інших людей. Усі ці гроші артисти витрачають на продакшн своїх номерів. Це, за словами продюсера, безготівкові гроші, з яких сплачуються податки. Артисти не отримують чистої суми на руки.

Відбули

Експерти переконані: Україні є куди рухатися в організації подібних конкурсів і є чому вчитися. І обов'язково – слід зробити висновки. Неприємні моменти пов'язані з Євробаченням-2017 – були. Хоча б ситуація з Джамалою, зауважують фахівці, котра привезла Євробачення в Україну, однак не взяла участі в жодній європейській вечірці. Такого бути не повинно.

Чи будуть зроблені висновки після проведення конкурсу – зможемо побачити, дочекавшись наступної масштабної події, не менш грандіозної, ніж Євробачення. Головне питання – коли Україна матиме змогу провести конкурс міжнародного рівня знову. Попри певні претензії та зауваження не менш важливим є те, що європейцям у нас сподобалося. Значить – старалися не даремно.

Читайте також: Євробачення-2017: ТОП-7 учасників, які вас здивують