Велика Британія прийме Євробачення замість України: чи були схожі випадки в історії конкурсу

5 травня 2023, 12:00
Читать новость на русском

Євробачення-2023 таки не буде в Україні. Ще 25 липня 2022 року Європейська мовна спілка, Суспільне та ВВС домовилися провести конкурс у Великій Британії. Чи були в історії випадки, коли Євробачення приймала інша країна – дізнавайтеся далі.

Українці Kalush Orchestra перемогли на Євробаченні-2022, однак через війну в Україні організатори вирішили забрати в нас право провести конкурс цього року. Після тривалих перемовин Європейська мовна спілка, Суспільне та ВВС вирішили, що конкурс відбудеться у Великій Британії, але від імені України. Наш представник – гурт TVORCHI автоматично потрапив у фінал разом з країнами-засновницями Євробачення, зазначає 24 Канал

Важливо Українська вечірка в Британії вже скоро: все, що потрібно знати про Євробачення-2023

В історії конкурсу вже були подібні випадки

Пісенний конкурс вперше відбувся у 1956 році й у перші роки його існування не було такого правила, як проведення наступного конкурсу країною-переможницею. Якби Україна сама відмовилася від проведення Євробачення, то це стало б першим випадком в історії конкурсу, коли переможець відмовляється від цього права через війну. Однак Україна не відмовилася, в неї це право забрали. 

Через деякий час з початку існування конкурсу з'явилося правило, згідно з яким країна-переможець отримує право провести конкурс у себе. Однак було декілька випадків, коли від цього відмовлялися:

  • У 1971 році на Євробаченні перемогло Монако, однак у князівстві не було арени, де б можна було провести конкурс, тому наступного року його прийняла Велика Британія
  • У 1972 і 1973 роках перемагав Люксембург, тому відмовився приймати Євробачення у 1974 році. Конкурс знову відбувся у Великій Британії
  • У 1979 році така ж ситуація трапилася з Ізраїлем. Після другої перемоги країна віддала Євробачення Нідерландам. Дата фіналу Євробачення припала на День пам'яті – траурний в Ізраїлі день. Тому вперше в історії Євробачення, переможець попереднього конкурсу не лише відмовився від проведення, але й від участі.

Обговорення з BBC

На Євробаченні-2022 Велика Британія зайняла друге місце. Її представник Сем Райдер у фіналі набрав 466 балів (Kalush Orchestra перемогли з 631 балом). Коли організатори відмовили Україні в проведенні Євробачення-2023, то почали перемовини з Британією. 

Виступ Сема Райдера на Євробаченні-2023: дивіться відео онлайн

 

5 липня Борис Джонсон під час спілкування телефоном з президентом України Володимиром Зеленським заявив, що Велика Британія згідна з тим, що EBU, яка займається організацією конкурсу Євробачення, повинна ще раз розглянути Україну як місце проведення пісенного заходу. Але тепер стало відомо, що через війну та питання безпеки конкурс погодили провести саме у Великій Британії.

До цього конкурс відбувався у Сполученому Королівстві вісім разів:

  • 1960 рік – Лондон (Королівський фестивальний зал);
  • 1963 рік – Лондон (телевізійний центр BBC);
  • 1968 рік – Лондон (Королівський Альберт-хол);
  • 1972 рік – Единбург (Ашер Хол);
  • 1974 рік – Брайтон (Купол);
  • 1977 рік – Лондон (Концерт-центр Уемблі);
  • 1982 рік – Харрогейт (конференц-центр Харрогейта);
  • 1998 рік – Бірмінгем (Національна крита арена). 

У 2023 році конкурс проведуть в Ліверпулі на арені M&S Bank Arena, яка може вмістити 11 тисяч глядачів. Сцену вже відкрили король Чарльз III та королева-консорт Камілла. Перший півфінал проведуть 9 травня, другий – 11 травня, а фінал – 13 травня. 

Букмекери активно роблять свої прогнози щодо ймовірного переможця. Перша у списку фаворитів – Швеція. Цього року Швецію представлятиме співачка Loreen, яка вже перемагала на Євробаченні у 2012 році. Їй пророкують 43% шансів на перемогу. Наступним йде представник Фінляндії Käärijä з піснею Cha Cha Cha, у якого є 22% шансів здобути перемогу на Євробаченні-2023. Уже за ним йде Україна – гурт TVORCHI з хітом Heart Of Steel та 5% відсотками на лідерство у музичному конкурсі. Десятку фаворитів дізнавайтеся за посиланням