Герой України, народний артист України, академік Академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Т.Г.Шевченка… Регалії маестро Скорика можна перелічувати довго. Він був справжнім метром класичної музики і назавжди залишиться ним. Життєпис Мирослава Михайловича та його творчість – читайте у матеріалі 24 каналу.

До теми Мирослава Скорика поховають у Львові: відомі дати прощання і похорону

Біографія Мирослава Скорика

Мирослав Михайлович народися 13 липня 1938 року у Львові. Він походив із родини українських інтелігентів. В одному із інтерв'ю маестро зазначав, що мама і батько були музикантами за станом душі. Вдома у Скориків було піаніно і майбутньому композиторові завжди подобалося грати на ньому. Ноти він вивчив самостійно. Коли награвав, то родичі почали зауважувати, що в Мирослава Михайловича є потяг до музики.


Мирослав Скорик за фортепіано / Фото: classicalmusicnews.ru

"Я пішов до першого класу і батько вирішив мене познайомити з нашою родичкою Соломією Крушельницькою. Власне, вона і зауважила, що я маю абсолютний слух і настійно рекомендувала батькам відправити мене до музичної школи. Наступного дня пішов у Львівську музичну школу-десятирічку. Я був дуже задоволений. І так розпочав навчатися музиці", – розповідав Мирослав Михайлович в інтерв'ю виданню "Міжнародний кур'єр".

У 1948 році родина Скориків потерпіла від репресій. Через наклеп їх було вислано в Сибір. Проте навіть на засланні Мирослав Михайлович не покинув навчання та продовжив грати на фортепіано. Також згодом почав опановувати гру на скрипці.


Мирослав Скорик / Фото: "Дзеркало тижня"

Після смерті Йосипа Сталіна, в 1953 році, Мирослав Скорик повернувся до Львова. Тоді репресії послабилися і можна було отримати паспорт та переїхати. Він оселився у батькової сестри Ярослави Біганської. Саме вона допомогла йому знайти репетиторів, які допомогли музикантові вступити в консерваторію, де він навчався з 1955 по 1960 рік. Він отримував знання від знаменитих професорів – Станіслава Людкевича, Романа Сімовича, Адама Солтиса.

Мирослав Михайлович був дуже активним студентом і неодноразово показував себе на різних засіданнях, конференціях, грав у студентському оркестрі.

Стажувався в аспірантурі при Московській консерваторії у класі Дмитра Кабалевського. У 1964 році він закінчив навчання. Темою його дисертаційної роботи стали "Особливості ладу музики С. Прокоф'єва". Саме за цю роботу віг отримав науковий ступінь кандидата мистецтвознавства.


Композитор Мирослав Скорик / Фото з відкритих джерел

Неймовірну популярність здобув завдяки тому, що написав музику до кінострічки Сергія Параджанова "Тіні забутих предків", яку світ побачив у 1964 році.

Він викладав композицію у Львівській та Київській консерваторії. Протягом тривалого часу працював у США, Австралії. Його знали та поважали у різних куточках світу.


Диригент Мирослав Скорик / Фото: "Дзеркало тижня"

За час своєї кар'єри Мирослав Михайлович прийняв участь у численних культурних заходах та займав різні посади. Зокрема, був головою журі фестивалю "Червона рута", співголовою Національної спілки композиторів України. У квітні 2011 року його призначили художнім керівником Київської опери і він працював у ній до 2016 року.

Славетний композитор Мирослав Скорик пішов з життя 1 червня 2020 року, проте він назавжди залишиться генієм української та світової класичної музики.

Важливо Помер Мирослав Скорик – відомий композитор і музикознавець

Твори Мирослава Скорика

Говорячи про творчість Мирослава Скорика, насамперед, варто згадати його "Мелодію", яка звучала у фільмі "Високий перевал" і неодноразово лунала у виконанні музикантів із різних куточків світу. Українська співачка Оксана Білозір використала цю композицію та написала до неї текст. Пісню артистка присвятила Голодомору.

Оксана Білозір – "Свіча": слухайте композицію онлайн

Не менш відомою є його поема "Мойсей", яка славиться на весь світ. Опера була поставлена Львівським театром опери та балету імені Соломії Крушельницької. Цей твір також лунав на оперних сценах Києва, Варшави та Нью-Йорка.

Мирослав Скорик – "Мойсей": слухайте оперу онлайн

Популярними роботами світового класика є джазові п'єси, де він вкотре демонструє свій талант.

Джазові п'єси Мирослава Скорика: дивіться відео онлайн

Уся майстерність Мирослава Михайловича вкладена у сюїту для симфонічного оркестру, яку композитор написав для фільму "Тіні забутих предків".

Мирослав Скорик – "Гуцульський триптих": слухайте сюїту онлайн

Загалом, за час своєї творчості Мирослав Михайлович написав велику кількість музично-театральних творів, вокально-симфонічних, концертів для оркестрів. У його спадщині є фортепіанні композиції, вокальні твори, а також він став автором музики до драматичних спектаклів та понад 40 фільмів.