Понад 60 років тому представники Європейської мовної спілки задумали організувати захід, який би примирив Європу після Другої світової війни і організували Євробачення.

Проте конкурсу не завжди вдавалось об'єднувати континент. Траплялося, що через нього країни сварились ще більше – доходило до скандалів, "грюкань дверима" і затяжних бойкотів.

Читайте також: Без Євробачення: хто і чому відмовлявся від участі в конкурсі

Пропонуємо пригадати ТОП найгучніших скандалів за всю історію Євробачення.

"Нечисте" голосування

Цей пісенний конкурс не завжди славився кришталево чесним голосуванням.

Хоч система підрахунку голосів неодноразово змінювалась, проте сам принцип голосування журі або глядячів був присутній завжди.

Так, у далекому 1963-му Норвегія повідомила, що не встигає вчасно підрахувати голоси своїх членів журі, тому оголосить попередні результати. Згодом з'ясувалось, що остаточні дані значно відрізнялись від попередньо оголошених. Тоді переможцем Євробачення-1963 стала Данія.

Євробачення 1963: перемогла Данія, але зі скандалом

У 1969-му році переможцями конкурсу оголосили одразу чотири країни: Францію, Нідерланди, Іспанію та Великобританію – оскільки вони у підсумку набрали однакову кількість балів.

Євробачення 1970-го року провели в Амстердамі, проте Фінляндія, Норвегія, Швеція та Португалія на нього відмовились їхати на знак протесту проти скандального підрахунку голосів за рік до того.

Читайте також: Євробачення-2017: все, що треба знати про конкурс

В недалекому 2003-му російський "Перший канал" подав на Ірландію скаргу в Європейську мовну спілку. Тоді країна вирішила в останній момент замінити результати телефонного голосування глядачів на голосування журі.

На думку росіян, саме це завадило перемогти групі "Тату", яка представляла федерацію на конкурсі. У підсумку вони посіли третє місце, а перемогу здобула представниця Туреччини Сертаб Еренер "Everyway That I Can".

Євробачення 2003: Росія подала скаргу на Ірландію

Плагіат

За правилами Євробачення, пісня, яку виконує конкурсант, повинна бути новою. Проте нерідко бувало, що учасників пісенного конкурсу звинувачували у плагіаті.

Вперше подібний конфлікт стався на Євробаченні-1973, коли пісню "Eres Tu" іспанського гурту визнали плагіатом.

Представника Іспанії на Євробаченні 1973 звинуватили у плагіаті

Вже занадто вона була схожою на баладу "Brez besed", яку виконувала представниця Югославії на цьому ж конкурсі у 1966-му році.

Пісня від Югославії на Євробаченні 1966

Переможницю Євробачення-2013 Емілі де Форест також звинуватили у плагіаті. Пісня "Only Teardrops", яка принесла перемогу представниці Данії, дуже нагадувала композицію групи K-Otic "I Surrender", яку записали ще у 2002-му році.

Порівняйте самі:

Емілі де Форест "Only Teardrops"

Без політики?

Референдум по-італійськи

У 1974 році італійський державний канал RAI відмовився транслювати конкурс через пісню своєї ж учасниці Джільоли Чінкветті. Цензори каналу боялись, що пісню з назвою "Si", що перекладається з італійської, як "Так", можуть сприйняти як пропаганду напередодні референдуму. На ньому італійці мали проголосувати за скасування або збереження закону, що дозволяє розлучення.

Читайте також: Євробачення: хто давав Україні найбільше балів за всю історію

За результатами референдуму, розлучення в Італії були таки дозволені, а італійська представниця посіла друге місце. Перемогу на Євробаченні-1974 здобула група ABBA зі своїм легендарним "Waterloo".

На Євробаченні 1974 перемогла легендарна ABBA

Греція і Кіпр

У тому ж таки 1974-му через турецьке вторгнення на Кіпр Греція відмовилась від участі в Євробаченні-1975. Проте вже у 1976-му Афіни відправили свою представницю на конкурс з піснею "Panagia Mou, Panagia Mou", в якій йшлось про табори для біженців замість туристичних кемпінгів та спалені будинки на острові.

Представниця Греції на Євробаченні 1976 виконала політичну пісню

Ізраїль та Йорданія

Йорданія, хоч ніколи не брала участі у Євробаченні, проте є повноцінним членом Європейської мовної спілки і має право на трансляцію конкурсу.

Перемога на Євробаченні-1978 представника Ізраїлю стала неабиякою несподіванкою для Йорданії. Через непрості відносини між країнами замість виступу ізраїльтян йорданське телебачення транслювало фотографію букету квітів. А коли стало зрозуміло, що перемогу таки здобуває Ізхар Коен з гуртом "Alphabeta" в Йорданії перервали трансляцію нібито "з технічних причин".

У Йорданії зірвали трансляцію Євробачення 1978

Наступного дня місцеві ЗМІ повідомляли, що перемогу на Євробаченні-1978 здобув представник Бельгії, який насправді посів друге місце.

Ще один скандал навколо Ізраїлю розгорівся вже у 2007-му. Тоді фінські організатори Євробачення пригрозили зняти з конкурсу пісню "Push the button" ізраїльського гурту Teapacks.

Дивіться також: Євробачення-2017: ТОП-7 учасників, які вас здивують

У словах про "божевільних правителів", які "натиснуть на кнопку", вбачали непрозорий натяк на ядерну програму Ірану.

У пісні ізраїльтян на Євробаченні 2007 побачили політичний підтекст

Грузія проти Росії

У 2009-му Грузія не поїхала на Євробачення до Москви, хоча і конкурсанти, і пісня була готова.

Після початку грузинсько-російської війни у серпні 2008-го гурт Stephane & 3G записав пісню "We don't wanna put in" і саме з нею хотів виступити на конкурсі.

Проте організатори вбачили у ній політичний підтекст, бо вже занадто спізвучним було слово "put in" з прізвищем тодішнього російського прем'єра Владіміра Путіна. Грузинів попросили змінити слова пісні. Однак ті не те, що не захотіли міняти слова, а вирішили взагалі бойкотувати Євробачення-2009 у Москві.

"We don't wanna put in" – пісня з такими словами не пройшла на Євробаченні в Росії

Ще один скандал з політичним підтекстом розгорівся у 2016-му.

В офіційному відеоанонсі виступів всіх учасників пісенного конкурсу російську Кубань "віддали" Україні.

У 2016-му на Євробаченні Кубань віддали Україні
Євробачення 2016: на карті російську Кубань "приписали" Україні

Проте під час анонсу російського виконавця ту ж таки Кубань вже приєднали й до Росії.

Євробачення 2016: на карті Росії Кубань теж є
На Євробаченні-2016 Кубань була і українська, і російська

Конкурс із "перчинкою"

Не обходилось на Євробаченні і без секс-скандалів.

У 2010-му стало відомо, що представниця Німеччини 19-річна Лєна, будучи неповнолітньою, знімалась у відео для дорослих.

Напередодні конкурсу в мережу потрапив ролик, на якому видно, як 17-річна Лєна займається сексом в басейні з незнайомцем. У Німеччині навіть роздумували на тим, щоб відправити на конкурс когось іншого.

Дивіться також: Екстравагантні сукні та незвичайні зачіски: нові фото з репетицій Євробачення-2017

Перемогу на Євробаченні-2010 таки здобула 19-річна Лєна, можливо, не в останню чергу завдяки відео з "полуничкою".

19-річна Лєна перемогла на Євробаченні-2010
На Євробаченні 2010 перемогу здобула Лєна

Травесті-тріумфи

Двічі перемогу на Євробаченні здобували артисти-транссексуали.

У 1998-му виступ представниці Ізраїлю Dana International супроводжувався навіть політичним скандалом. Ортодоксально налаштована частина суспільства вимагала не лише заборонити виступ артистки-транссексуалки, а й у разі допуску її до участі – домогтися розпуску уряду.

Dana International з піснею "Diva" тоді здобула перемогу і привезла Євробачення-1999 до Єрусалиму.

Євробачення 1998: перемогла представниця Ізраїлю транссексуалка Dana International

Перемога на Євробаченні-2014 "бородатої жінки" Кончіти Вурст викликала неабияке обурення у поціновувачів "скрєпів". Російські політики навіть вимагали більше не відправляти своїх представників на конкурс, де перемогають трансвестити.

Католицька радіостанція Угорщини перервала трансляцію Євробачення, як тільки стало відомо, що перемогу здобуває Кончіта Вурст.

Читайте також: Євробачення-2017: хто з українських виконавців виступить під час фіналу

У Туреччині тоді сказали, що взагалі більше не братимуть участі в конкурсі. Країна не відправляє своїх представників на Євробачення ще з 2013-го року.

Russia Goodbye?

У 2007-му Україну на Євробаченні в Гельсінкі представляла Вєрка Сердючка з піснею "Dancing Lasha Tumbai". Російські глядачі звинуватили виконавця в тому, що в одному з приспівів він заспівав "Russia Goodbye" замість офіційної версії "Lasha Tumbai".

Після цього організаторам концертів у Росії заборонили впускати Сердючку на сцену, хоча до цього у популярної української "провідниці" було чимало концертів на території федерації.

Після Євробачення 2007 Вєрці Сердючці заборонили виступати на російській сцені

Євробачення-2017 ще навіть не розпочалось, а вже не обійшлося без скандалу. Служба безпеки України заборонила в'їзд представниці Росії Юлії Самойловій за те, що у 2015-му вона незаконно перетнула кордон окупованого Криму.

Іншого представника на Євробачення до Києва Росія відправляти не захотіла і навіть відмовилась цьогоріч його транслювати.

24 Канал – національний медіапартнер Євробачення-2017