Уславлена за кордоном Українська капела бандуристів, у складі якої грає Микола, американець українського походження, цього року святкує сторіччя. Третього листопада 1918 року Кобзарський хор дав свій перший концерт.

Читайте також: У Києві відбудеться незвичний фестиваль бандури з фіналісткою Х-фактору та ді-джеями

Але з приходом більшовиків на кобзарів та бандуристів розпочалося полювання. Комуністи відправляли музикантів на каторжні роботи. У в'язницях із ліриків "вибивали закобзарену психіку" – так про ці часи писав Микола Хвильовий.


Кобзарський хор під час репетиції

У 30-х і зовсім розстріляли понад три сотні музикантів. З початком Другої світової війни частина колективу капели опинилася у німецьких таборах. Після звільнення від фашистів українські музики подалися шукати прихисток до Північної Америки.

Вони знали, яка буде їхня доля, якщо вернуться. Які репресії були під час сталінських часів. І з 49-го року ми працюємо як Капела бандуристів імені Тараса Шевченка. Спершу вона була базована в Детройті, ну а зараз ми – по цілій Північній Америці,
– розповів мистецький керівник і диригент Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка Олег Махлай.

На теренах України у 50-х роках артисти, які залишились живими, створюють Державну капелу бандуристів. Та їхні твори цензурувалися. У 90-х українську капелу назвали іменем Григорія Майбороди. Тоді ж до бандуристів повернулася спадщина.


Керівник капели Олег Махлай розповів історію діяльності колективу

І от у 2018 році дві гілки колись зруйнованого колективу Кобзарського хору об'єднується на сцені Національної філармонії у столиці незалежної України.


Кобзарський хор на сцені Національної філармонії

Ніла і Петро Диряжні, бандуристи із Австралії, розповіли, що у 90-х роках на чужині годі було знайти музикантів у колектив. Але після Революції гідності охочих грати на бандурі в Австралії так багато, що інструментів на всіх не вистачає.


На бандурі харківського типу грали ще за часів козака Мамая

Найдавнішою вважається бандура харківського типу – саме на такій традиційно грали музики ще за часів Козака Мамая, кілька сторіч тому. Радянська влада зробила все, щоб про цю бандуру забули. Але вона вціліла в еміграції, і лише тепер повернулася до України.

Читайте також: В Україні розпочали екранізацію відомого роману Шкляра "Залишенець. Чорний ворон": фото зйомок

Дев'ятирічна Софійка з Вінниці – єдина дівчинка у світі, яка вміє грати на цій бандурі.

Коли я побачила бандуру харківського типу, я не повірила своїм очам. Мене дуже надихнула мелодія і техніка,
– повідомила бандуристка Софія Аль-Хадіді.

Між концертами та репетиціями музиканти йдуть популяризувати бандуру серед київських школярів.


Софійка – єдина дівчинка у світі, яка вміє грати на бандурі харківського типу

Артисти переконані, пісні кобзарів, які прославляли боротьбу українців за незалежність актуальні досі. Й українці мають їх знати, щоб не повторити сумну долю своїх дідів. Леся Виговська