Відтак народна артистка України залишила у своїх соціальних мережах проникливий допис, у якому згадала про трагедію власного народу та уроки, які повинні винести для себе майбутні покоління.

Читайте також: 75 років по тому: як життя кримських татар перетворилося на пекло

"Кожного 18 травня я мрію, аби в мене були здібності зупиняти час, змінювати історію, аби дати людям можливість не робити таких помилок; чи здібності побачити цю трагедію зі сторони. Але це просто мої думки... Цей день для мене завжди болючий. Як співалося в пісні 1944: "Для мене це історія мого роду, мого народу"...

День депортації, день смерті, день геноциду кримськотатарського народу. Їх вбивали, знущалися над ними. Ми маємо пам'ятати заради людей, заради всіх них. Вони не розуміли, за що вони помирають, за що віддають життя.

Неможливо уявити себе в такі моменти, дуже страшно від цього. Здається, багато часу минуло, 1944 рік далеко, але, насправді, ця трагедія ближче, ніж ми думаємо. І сьогодні бачу сльози на очах наших дітей, жінок, людей похилого віку, чоловіків, яких забирають ні за що. Мені шкода, що люди не роблять висновків. Дуже хочеться, щоб ми всі пам'ятали, знали про цей день".

Українську виконавицю підтримали в коментарях чимало прихильників, зокрема, на допис відреагував і режисер Наріман Алієв, який представить стрічку "Додому" на цьогорічному Каннському фестивалі. У ній йтиметься про кримського татарина, який був змушений через анексію Криму розлучитися із синами.


Скріншот зі сторінки Джамали / Facebook / @Jamala

Що відомо про депортацію кримських татар?Депортація кримських татар з Криму відбулася упродовж 18-21 травня 1944 року. Це була етнічна чистка, яку СРСР влаштував за наказом Йосипа Сталіна. Усього у віддалені регіони СРСР було депортовано 191 тисячу кримських татар (за іншими даними – 423 тисячі). В ході виселення і в перші роки після нього загинуло приблизно 46,2% кримських татар. У результаті депортації у кримських татар було вилучено понад 80 тисяч будинків, понад 34 тисяч присадибних ділянок, 360 тисяч гектарів землі, всі запаси продовольства та усе інше майно.

Офіційною в СРСР причиною було звинувачення всього кримськотатарського народу в державній зраді, "масовому винищенні радянських людей" і колабораціонізмі – співпраці з нацистськими окупантами під час Другої світової війни.