Про це повідомляє Naked Science. Дослідники проаналізували 545 популярних пісень і виявили гармонійну структуру, загальну для багатьох композицій. Вчені дослідили пісні з 1958 по 1991 рік, які входили в "гарячу сотню Billboard" – щотижневий топ-100 популярних у США пісень.

Ступінь популярності вимірювали виходячи з позицій у рейтингах, яких змогла дістатися пісня і часу перебування на піку популярності. На думку вчених, ключ до популярності пісні – комбінування звичних поєднань акордів і "гармонійних сюрпризів" в межах однієї композиції. "Сюрпризами" дослідники назвали рідкісні та незвичні для поп-музики гармонійні ходи, яких слухач не очікує.

Наприклад, у західній естрадній музиці за акордом до-мажор найчастіше йдуть або соль-мажор, або фа-мажор. Якщо композитор змінить цю послідовність, слухач буде сприймати гармонію як "сюрприз".

Читайте також: Брати Гадюкіни: У своїх піснях "Гади" будуть випалювати гадів напалмом

У найбільш популярних піснях такі "сюрпризи" траплялися набагато частіше, ніж у піснях-аутсайдерах. Водночас у більшості хітів були присутні досить тривалі фрагменти звичних слухачеві гармонійних ходів.

Дослідники зробили висновок, що причини популярності такої схеми пов'язані з роботою "системи винагороди" людського мозку. Більш ранні дослідження показали, що нова інформація викликає в організмі "дофамінову відповідь" – виділення нейромедіатора дофаміна, пов'язаного, зокрема, з відчуттям задоволення. Несподіваний гармонійний хід, на думку вчених, може викликати ту ж реакцію.