Фото Максима Яновського
(із офіційної сторінки Сергія Жадана у Facebook)


Сергію, на одному із своїх концертів ви виступали у футболці із доволі агресивним написом («К х*ям парламент»). Щось конкретне тоді довело чи накопилося?

Я б не сказав, що він аж надто агресивний, бо щоденне українське суспільство значно агресивніше налаштоване як до парламенту, так і до Президента. А наштовхнула, передовсім, парламентська криза, як явище характерне українському парламентаризму.

"Ця влада посилює в мені любов до холодної зброї" – рядок із одного з ваших віршів. Вас влада, зокрема, і політика загалом здатна надихати? Чи це скоріше агресія?

У тому вірші йдеться про ліричного героя, він не обов’язково повинен бути поетом. Я б тут не спрощував і не приписував усі позиції моїх героїв і персонажів мені самому. Хоча, безперечно, та влада, яка є сьогодні в Україні, якщо й може народжувати якусь любов, то хіба до холодної зброї. Звісно, політика може надихати на різні речі, це не обов’язково агресія. Але мене, наприклад, вона не надихає.

Одна із Ваших нещодавніх пісень із "Собаками в космосі" – про позафракційного нардепа Олега Ляшка. То якась особлива "любов" до нього? Чи він просто колоритний?

Він дуже колоритний персонаж. Там насправді ж немає нічого особистого, йдеться про те, що в українській політиці, на жаль, найпомітніші отакі фрікоподібні персонажі, а не серйозні політики, які справді мають якусь програму, якесь бачення і концепцію майбутнього України.

Бачите сьогодні політиків, які дійсно мають концепцію і програму?

Дуже мало. Зараз не зміг би сказати, що є якийсь політик чи політична партія, яка б повністю відповідала моїм уявленням про те, як має будуватися політичне життя у країні. Я маю на увазі саме опозиційних політиків. Наразі я не готовий висловлювати підтримку опозиції. Я слідкую за їхніми діями і поки що зовсім не розумію, чого вони хочуть і чим вони займаються.

Вихід Юрія Луценка із в’язниці може надихнути людей до схожого явища, яке відбулося у 2004 році?

Поняття не маю… Не знаю, що зараз у голові у Луценка і чим він займатиметься. Але Луценко – дуже харизматична й енергійна людина, тож цілком ймовірно, що його вихід із в’язниці стане якимось таким каменем, який переважить ситуацію й зрушить її з місця. Цілком ймовірно, адже тим опозиційним політичним лідерам, які у нас є зараз, бракує якоїсь відчайдушності. Тобто "настоящих буйных мало", вони доволі помірковані. А Юрій Віталійович у кращі свої роки відрізнявся радикалізмом дій і методів боротьби.

Ви у своїй творчості дуже тонко бачите жіночу натуру. А можете у політиці виділити якісь жіночі колоритні чи незвичні образи, які викликають певні емоції?

Ой, багато жінок у політиці викликають емоції, але, як правило, не дуже симпатичні (сміється, – "24"). Про жінок-політиків я ще нічого не писав.

Про Ляшка вже є пісня, може про когось із політиків прекрасної статі ще напишете?

Наступна, певно, буде про Таю Повалій – номер другий у списку Партії регіонів (сміється, – "24").

А можете себе у якійсь мірі назвати опозиційним поетом, оскільки критикуєте владу?

Ні, не можу, бо якесь прилаштування поезії до певного політичного табору мені не дуже симпатичне. Я в опозиції, але в такій скоріше ментальній: мені дуже не подобається політична система, політичне життя в Україні, політикум і таке інше.

Зараз стало модним, коли культурні діячі (письменники, актори, музиканти, співаки) вступають до політичних партій. Вас можна туди затягнути?

Не знаю, що має статися, аби це відбулося. Час до часу пропонують, перед виборами, зокрема пропонували. Опозиційні, безперечно, сили.


Розмовляла Ірина Вовк
Телеканал новин "24"