Євгенія Подобна від знайомих дізналася, що стала лауретом Шевченківської премії. Тому вранішня новина стала для неї несподіванкою.

Детальніше тут: Шевченківська премія 2020: хто став лауреатами

У своїй книзі "Дівчата зрізають коси" вона розказує про жінок на війні.

Євгенія Подобна хоч ще і не отримала винагороду, але вже вирішила куди її подіне: частину віддасть родичам загиблої на Донбасі.

Насправді, для мене це велика честь і велика відповідальність. Сподіваюся, що завдяки цій премії та цій номінації більше людей дізнаються про Яну Червону. Це героїня моєї книги, яка загинула майже рік тому – на початку квітня 2019 року. Цю перемогу я присвячую її пам'яті,
– зазначила Євгенія Подобна.

Що відомо про Яну Червону На початку квітня 2019 року на Донбасі загинула старший солдат і кулеметниця Яна Червона, що мала позивний "Відьма". Сталося це після того, як міна бойовиків влучила у бліндаж, в якому перебувала жінка. Разом з Яною цей світ покинув ще один український боєць – Олександр Мілютін із позивним "Дєда". З обидвома попрощалися у Бахмуті та Харкові 4 квітня. У Яни Червоної залишилися двоє дітей (дев’ятирічний син і восьмирічна донька) та чоловік.

Яна Червона поїхала на фронт одразу після початку війни на Донбасі, проте спершу була волонтеркою. А в 2016 році почала брати активну участь у бойових діях.

яна червона
Яна Червона

Що відомо про інших переможців премії

► У номінації "Література" перемогли два письменники: Маріанна Кіяновська з книгою поезій "Бабин Яр. Голосами" – це своєрідні монологи жертв трагедії. Також переміг Тарас Прохасько зі збіркою есеїв під назвою – "Так, але...". Це розповіді про родину на тлі Карпат.

► Переможцем у категорії "Візуальне мистецтво" став художник Олександр Глядєлов із проєктом "Карусель". Його світлини зроблені в різний час і за різних обставин: від дитячих інтернатів до в'язниці. Разом він їх об'єднав в своєрідну колективну біографію країни.

► Етнохаос гурт "ДахаБраха" за свій альбом "Шлях" отримав премію Шевченка у номінації "Музичне мистецтво". Під час визначення переможців у музичній галузі виникла суперечка . Мовляв, серед претендентів немає академічних музикантів та композиторів. Утім, у членів комітету на це свої погляди.

Я не бачу трагедії для класичної сфери, у вузькому розумінні. Однак, я бачу те, що премія оживає,
– підкреслила член комітету з Національної премії ім. Шевченка Любов Морозова.

► У галузі театрального мистецтва перемогу здобула опера-реквієм "Йов" режисера Влада Троїцького.

► Щодо номінації в сфері кіно, то ніхто не став переможцем, адже просто не було претендентів. Ті роботи, що подалися на премію, не відповідали її суті, – кажуть у комітеті з премії Шевченка.

"Ці дві роботи – "Будинок слова" і "Какафонія Донбасу" – важливі. Але, на нашу думку, ці фільми не могли би називатися тим, що ми уявляємо собі під лауреатом саме Шевченківської премії", – розповіла член комітету з Національної премії ім. Шевченка Римма Зюбіна.

Переможці Шевченківської премії

Переможців традиційно нагородять у День народження Шевченка, 9 березня. Кожен лауреат отримає 200 тисяч гривень.

Відео 24 каналу про Шевченківську премію: