Важко без Михайла і його колегам із групи, які зараз їздять із прощальними концертами Росією, Україною та Білоруссю. Але вже скоро вони закриють велику книжку казок "Короля и Шута" і відкриють нову книжку — із новими історіями, історіями гурту "Северный Флот".

Спогадами про Мішу, емоціями від прощального туру і планами на найближчий час зі мною поділився один із засновників і барабанщик гурту "Король и Шут", друг Михайла ще зі шкільких років — Олександр "Поручик" Щиголєв.

"ІНШИМ МУЗИКАНТАМ МИ СПЕЦІАЛЬНО НЕ ТЕЛЕФОНУВАЛИ"


Розпочну, мабуть, із питання, яке звучить найчастіше: як відбувається прощальний тур? Практично у всіх містах аншлаги, Ви очікували цього?

Тур проходить дуже важко: і в моральному, і у фізичному плані. Я дивлюся, як на концерті люди плачуть, і грати після цього дуже важко. А стосовно аншлагів, то ми справді не очікували такого. Це говорить про величезну підтримку слухачів, наших фанів... Зараз я дуже щаслива людина. Це така відвертість: вони переживають і "рубаються", як востаннє.

Яку пісню найважче грати?

"На краю" важко грати, коли Міха співає у записі.

За яким принципом відбиралися пісні для прощального туру?

У нас же зараз Саня співає (Олександр Леонтьєв, — "24"). Нам цікаво було зіграти такі пісні, аби вони не були веселими, але й не зовсім похмурими. Всі вони доволі такі... скажімо, брутальні композиції. Нам подобається. Перші два концерти у нас були в Білорусі, де ми ці пісні й спробували зіграти. Побачили, що люди "рубаються", їм подобається, і вирішили, що все так і залишаємо. У мене навіть записано в iPad, які пісні ми спершу планували грати (шукає в нотатках в iPad список пісень, — "24"). Ось програма — 32 пісні. І обрали ми саме ті, які нам найцікавіше грати.

У столичних концертах беруть участь музиканти з інших груп і колишні учасники "Короля и Шута". Шанувальники часто цікавляться і розмірковують, за яким же принципом відбувався відбір?

Льошка (Олексій Горшеньов, лідер гурту "Кукрыниксы", — "24") — брат Міхи, Князь (Андрій Князєв, лідер гурту "KняZz", — "24") — це Князь, Каспер (Дмитро Ришко, гурт "KняZz", — "24") — це людина Андрюхи, яка теж і співає, і грає скрипці. Він багато грав у гурті "Король и Шут" у свій час, але подальша доля з нами не склалася. Пух (Антон Павлов, лідер гурту F.P.G., — "24") приїхав, у Москві та Пітері будуть ще й інші музиканти. Хто хотів, той і бере участь: є бажання, давайте. Ми спеціально нікому не дзвонили, мовляв "давай з нами, не хочеш? ах, ось який ти!" (сміється, — "24"). Ті, хто приєднався, просто вирішили, що буде круто, якщо вони заспівають з нами.

А чому серед музикантів немає екс-учасників «Короля и Шута» — Маші, Балу, Захара?

Захар вичерпав свій ліміт довіри і ми з ним розлучилися, бо не хотіли з ним більше нічого робити. Стосовно Машки — наразі це таємниця, ще нічого не скажу, а з Шуриком Балунова ми теж дуже важко розлучалися, після чого двічі відвідували Америку і намагалися відновити стосунки, але у нас вони не вийшли такими, які були б для всіх комфортні. Ми йому у вересні надсилали спеціальний лист-запрошення, щоб він висловив свої умови приїзду на концерт до Росії. Але крім безглуздих висловлювань на нашу адресу нічого не було. Не було жодної конкретної відповіді, а спеціально йому ніхто не дзвонив. Машка ж відразу приїхала, коли Міша помер, тобто у неї не виникало ніяких питань. А Шурик... не знаю, складна ситуація, але дуже прикро... Не буду судити по собі, але я б у такому випадку просто приїхав, зателефонував і сказав: "хлопці, давайте щось вирішимо", і всі б сказали "звісно, давай!". Але із-за океану говорити, що я можливо приїду... ну хто ти такий? Ти ж, після того як пішов з гурту, не добився якихось творчих результатів.

Але у нього ж є гурт «Балу и Боцман»...

І скільки альбомів вони записали? Здається, що жодного. Америка розслабляє.

Олексій Горшеньов в одному з коментарів про вашу з ним репетицію сказав: "Я співаю, а вони на мене дивляться, і, я бачу, що не розуміють — як же так? Міші немає, а все начебто звучить". Вас і справді так вразила схожість їхніх голосів?

Голос реально схожий, причому Льошка ще заспівав так, що у нас було якесь навіть заціпеніння, така ностальгія за Міхою нахлинула, що ми навіть не знали, як гратимемо... Ми вийшли і видихнули.

"САНЯ ЗАПРОПОНУВАВ — ДАВАЙТЕ ЗАЛИШИМОСЯ РАЗОМ"


Разом із Михайлом Горшеньовим і Олександром Балуновим, Ви були засновником гурту. Грубо кажучи, після школи більше 20 років Ви присвятили виключно "Королю и Шуту". Наскільки швидко і легко було прийняти рішення пр створення нового гурту і хто став ініціатором цього?

Звісно, одразу нічого не вирішилося. Але згодом у нас було дуже просте рішення. Ми зібралися після дня народження Міхи, і Саня (Олександр Леонтьєв, — "24") запропонував — давайте залишимося разом. Чим він нас згуртував: сказав, що не хоче грати більше ні з ким іншим, а тільки з нами — "давайте грати далі". Ну а ми взяли і погодилися.

А хто запропонував назвати новий гурт саме "Северный Флот"?

Ти знаєш, нам шанувальники ще давним-давно якийсь прапор подарували з черепом, де було написано "Северный Флот". І він у нас на одній точці висів, тому назва сама по собі з’явилася. Дехто, щоправда, вже кепкує, що, мовляв, ми придумали таку дурнувату назву...

І що моряки на концерти ходитимуть...

Так, ось приїдемо до Мурманська і у нас там аншлаг буде (сміється, — "24").

Деякі шанувальники "Короля и Шута" критикують пісню "Стрелы", мовляв, зайвий символізм, багато гучних слів, та й узагалі не вписується в стилістику гурту. Як ви до таких висловлювань ставитеся?

Абсолютно нормально. Ще коли Андрій пішов, вже було зрозуміло, що тематика зміниться і це вже будуть інші вірші. І Міха давно вже Андрієві казав, що ми дорослішаємо, і, можливо варто змінити тематику і писати про щось серйозне. А коли Андрій пішов, ми зайнялися проектом TODD і так все спокійно пройшло. А пісня "Стрелы" вже була повністю готова з віршами, і ми подумали, а чому б не записати її? Це ж перша пісня нової групи, хоч і зі старими музикантами гурту "Король и Шут". А критикують, бо немає "Куклы", де "Ром", давайте "Лесника". Чому нікого не вбили? Чому нікого не з'їли? Що за фігня? (сміється, — "24").

Ренегат (Олександр Леонтьєв) розповів, що Михайло у свій час трохи посміявся і насварив на нього за цю пісню. І, згадував Олександр, сказав, що, мовляв, Князь напише нормальний текст. Справді так?

Це було ще в 2000-х роках, коли було багато іншої музики: і у Міхи, і у Андрюхи було багато своєї музики. Тож вони її просто не помітили, її ніхто не критикував. Найімовірніше, вони її просто не дослухали. Можливо, Саша щось пограв, а в голові у них вже сидів інший альбом, вже готовий, який треба грати.

Чи можна назвати "Стрелы" типовою піснею "Северного Флота"?

Ні, вона не типова. У нас вже є матеріал на новий альбом: у вересні ми потрудилися на 9 пісень, десята — "Стрелы". У цьому альбомі дуже різнопланова музика. А "Стрелы" мені подобаються: це хороша пісня, мелодійна, зроблена в мінімалізмі і зрозуміла слухачам. Як казав Чача Іванов (Олександр Іванов, лідер гурту "НАИВ", — "24"), "щоб було зрозуміло для братви" (сміється, — "24").

А як на щодо лірики: будуть ще страшні казки?

Ні, страшні казки це — до Андрія, він любитель цим займатися. Ми ще не знаємо, хто нам писатиме вірші. Ми зараз звернулися й до Бартєнєва, і Усачова (драматурги Михайло Бартєнєв та Андрій Усачов, — "24"), які повністю писали вірші для TODD. Вони дивляться. А нам зараз ніколи про це думати, адже ми в турі і вільного часу взагалі немає.

Олександр Леонтьєв повністю взяв на себе роль вокаліста гурту "Северний Флот"?

Так, це вже точно. Тьху-тьху. Ми вже всього тепер боїмося, навіть літаками літати. Після Міхиної смерті ставлення до смерті близьких дуже сильно змінилося: боїшся за всіх — за рідних, за близьких, за Яшу, Реника, Пашу, Куликова, щоб не перепили трохи. Коли близька людина помирає, мозок так виносить... Ось я напився всього два рази після Міхиної смерті: на 40 днів і на Міхи день народження, навіть коли Міху вже ховали, то нічого особливо не було. А деякі тижнями сидять і квасять.

"БЄСПРЄДЄЛ У ЗАЛІ ТАКИЙ САМИЙ, ЯК І 10 РОКІВ ТОМУ"


Свого часу, коли перестав існувати гурт "Агата Кристи" і Гліб Самойлов створив The Matrixx, він констатував, що коло шанувальників змінилося: хтось розчарувався, комусь навпаки дуже подобалося. Чи готові Ви до того, що аудиторія "Северного Флота" зміниться і Вас можуть слухати вже інші люди?

Аудиторія змінилася ще коли пішов Князь. А зараз приходять люди, які хочуть висловити респект гурту, на якому вони виросли. Адже згодом у них з’являлися сім'я, робота, і вони рідше відвідували концерти, а зараз у них ностальгія: приходять і дорослі люди, і маленькі діти. Але ми готові й до того, що на концерти "Северного Флота" приходитимуть інші люди. Я сиджу високо і дивлюся на весь той бєспрєдєл, який твориться в залі, і можу сказати, що він яким був 10 років тому, таким і залишився. Люди "рубаються", стрибають, танцюють пого, тобто їх пре. Якщо вони не стрибають, то напевно вина моя, значить я погано граю.

Буквально за 4 дні до смерті Михайла в гурті з'явився новий бас-гітарист Олександр Куликов. Так як бас і барабани працюють в одній упряжці, як Вам працюється з новим басистом?

Куликов — чудовий пацан, з ним дуже добре грається. Не те, що з Захаром було гірше грати, просто, як я вже говорив, він свій ліміт довіри вичерпав і ми прийшли до думки, що нам потрібен новий музикант. Але все ж, всі люди різні, і кожен музикант по-своєму "рубається". Саньок, по-перше, — волосатий (сміється, — "24"), трясе головою — своїм хаєром, це цікаво. Він раніше грав глем-рок, і зараз його дуже пре.

А як швидко він вивчив усі пісні?

Ми готували з ним концерт і у нас було 30 пісень. Він приходив на репетицію і вчив по 10 пісень за день. Сьогодні 10 пісень вивчив, зіграли, завтра приходить — вивчив ще 10 пісень і повторюємо вчорашні 10. Для мене він став відкриттям: я не бачив ще таких музикантів, які б прийшли і все зіграли без будь-яких поміток, на слух.

"НА РОЛЬ ТОДДА НІХТО НЕ ПІДХОДИТЬ: УСІ БЕЗ ХАРИЗМИ"


Розкажіть, що зараз чекає на зонг-оперу TODD? Чи є вже кандидати на роль Тодда?

TODD ​​плануємо розпочати в лютому, у нас вже є дати: 3 вистави в лютому і 3 в березні спробуємо. Зараз шукають актора на місце Міхи, це дуже важко: ніхто не підходить, всі приходять і співають естрадним вокалом без харизми, без якогось стрижня... абсолютно не те.

А Олексій?

Це не його роль... Ну, може у нього і вийде, він ще не пробував, адже у нього своїх проектів багато — і "Кукрыниксы", і "Есенин", йому ніколи, він свою музичну тематику хоче продовжувати. А Міха ж поводився абсолютно природно — який він був у житті, таким і на сцені: нічого нового не придумував. У нього була якась внутрішня харизма, якою він всіх і підкоряв: всі ці страшні пики, стрибки, демонічні пози — він як увійшов у Тодда, так з Тоддом і катався. Одного разу на репетиції в театрі він випадково впав і у нього на лікті з'явилася шишка: лікували, лікували, але доторкатися було боляче і йому купили щиток для сноубордистів чи скейтбордерів. І він йому так сподобався, що він його не знімав і на концертах.

До речі, Михайло говорив, що гра на концерті дуже відрізняється від гри на сцені в театрі, коли глядачів не бачиш...

Так, так, так: у театрі камерність була. Міха в театрі грав свою роль, а на концерті ж цілковита свобода. У театрі себе треба було обмежити, наприклад, у стрибках. Він цю Ловетт (одна із героїнь зонг-опери TODD, — "24") кілька разів так душив, що вона йому кричала "Міша, ти мене зараз задушиш!". А у нього все природно: обійняти — то обійняти, порізати — то порізати, і ніякої спеціальної гри не було. Єдине, що важливо було: в сценах з ножем не влучити комусь у горло. Він ходив на нас тренувався: "Чуххх! Влучив? Ні. Нормально". Навчився (сміється, — "24").

Ви теж відчуваєте цю різницю між концертом і спектаклем?

Звичайно: у Тодді жодну нотку не можна злажати. Там все чітко вже давно придумане, готове і розписане. І головна напруга там від того, що ти дивишся за тим, що відбувається на сцені: народ бігає, танцює і за ними треба стежити. Ця вистава жива: актори не можуть бути на одних і тих же місцях, де були вчора. Ну і на концерті у тебе пісня йде за піснею, а у виставі пісня закінчилася, а далі — діалог, і ти повинен її зіграти так, як востаннє. І всі пісні так. Там відповідальність більша: 40 людей! І якщо хтось злажає, то скажуть "ооо, музиканти лохи!".

Мама Михайла в одному з інтерв'ю сказала, що він дуже хотів поставити "Гамлета". Міша говорив про це з групою? Може про якісь інші вистави?

Ні, про "Гамлета" не говорив. TODD ​​йому мозок виніс сильно, адже Міха дуже давно хотів його поставити. Ми його готували три роки (перші два роки записували музику, а останній рік проводили репетиції). Це його сильно вимотало і він навіть думав над тим, щоб потім TODD віддати братові і "Кукрыныксам". А сам хотів робити новий альбом. Він вже досягнув найвищої планки, адже коли група виступає в театрі і збирає зал — це найвища сходинка. Вже далі нікуди — у театрі грати!

Для нового альбому Міша щось залишив: якісь ідеї, начерки?

Він на одну пісню зробив начерк — наспівана "риба" (заготовка, — "24") і все...

"БАГАТО ХТО ПИШЕ ПРО ТЕ, ЧОГО НАСПРАВДІ НЕ БУЛО"


Не всі шанувальники гурту позитивно сприйняли доволі відверте інтерв'ю Андрія Князева про Михайла (до речі, Андрій сам так назвав це інтерв'ю), де від говорить і про наркотики, і алкоголь, і складний характер Михайла. Чи Ви читали це інтерв'ю і що про нього думаєте?

Я читаю деякі інтерв'ю, які з’являються у мережі. Люди висловлюють свою точку зору, ну так нехай, чому б ні? Мішку я знав все життя: так, у нього була залежність, як і у всіх артистів, таких, як він. Але він з нею боровся, безумовно, ми йому в цьому допомагали. Недогледіли... Але багато хто пише те, чого насправді не було. Андрій Мішці багато допомагав, ще з дитинства, вони дуже товаришували. Зокрема, допомагав і з залежністю: він менше пив, і Міха менше пив. Що було, те було...

Ну і наостанок, яке Ваше ставлення до бажання шанувальників встановити пам'ятник Михайлові?

Я з повагою ставлюся до людей, які цим займаються. Я от знаю, що не можу поставити Місі пам'ятник. Ми зараз беремо участь у створенні пам'ятника на його могилі: є люди, які будуть його робити абсолютно безкорисливо, потрібен тільки дизайн-макет, якого ми ще не придумали. Ось це ми можемо зробити. А так, я радий за тих, хто прагне поставити пам'ятник. Спасибі їм велике, що вони шанують Міху, пам'ятають про своє дитинство, коли вони слухали всяких "лесников-охотников", було весело. Виявляється, Міха був такою великою творчою людиною.

Розмовляла Іра ВОВК,
Телеканал новин "24"

Заголовне фото — Іван Кобяков
4-е фото — Twitter одного з членів техпідтримки
Ініші фото — канал "24" (Іра Вовк і Настя Сукач)