10 лютого –"Моцарт і Сальєрі" (Римський-Корсаков) – прем'єра
Сюжет опери, так само як і трагедія Пушкіна, побудований на легенді про отруєння Вольфганга Амадея Моцарта "заздрісником" Антоніо Сальєрі. Хоча слід зробити одне зауваження: достеменних фактів, що підтверджують легенду щодо причетності Сальєрі до смерті Моцарта, немає.
Це глибоко філософський твір, дуже цікавий з точки зору розкриття двох діаметрально протилежних образів, через призму "генія і лиходійства". Постановка присвячена 50-річнному ювілею Тараса Штонди, який і виступив ініціатором постановки цього твору, – зазначив режисер-постановник Анатолій Солов'яненко.
Він додав, що вибір солістів для виконання головних партій був очевидний. "Роль Моцарта чудово підходить по голосу Валентину Дитюку (на фото) і, впевнений, разом ми створимо цікавий творчий продукт. Його молодість і азарт будуть дуже яскраво контрастувати з досвідом і масштабом Сальєрі, роль якого, звичайно ж, виконає Тарас Штонда".
19 лютого – Вечір пам'яті Героїв Небесної Сотні – "Реквієм" (Моцарт)
"Реквієм" Моцарта – драматична поема про людські страждання і незмінну віру в майбутнє. Твір сповнений справжньої людяності, сумної лірики, трагічного пафосу. "Реквієм" належить до золотого фонду академічної музики. Це одна з найбільш відомих у світі траурних мес, яка є останнім творінням геніального композитора.
У житті кожного народу і кожної держави є не тільки святкові і світлі дні, але і трагічні події. На жаль, український народ не став винятком, тому керівництвом Національної опери України було прийнято рішення ввести цей твір в репертуар театру з метою гідного вшанування пам'яті жертв Голодоморів, Героїв Небесної Сотні і загиблих в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, – зазначив головний режисер театру Анатолій Солов'яненко.
"Реквієм" прозвучить у виконанні солістів Національної опери Тетяни Ганіної, Анжеліни Швачки, Валентина Дитюка, Сергія Магери, хору та симфонічного оркестру Національної опери України.
24 лютого – концерт "Тарас Штонда запрошує...". З нагоди 50-річчя від дня народження та 25-ти років творчої діяльності співака
Ім'я народного артиста України Тараса Штонди відоме далеко за межами України, оскільки співака заслужено називають одним з найкращих басів сучасної опери. Його голос порівнюють з шаляпінським. Та й сам артист вважає, що "всередині нього вже більше 30 років живе Шаляпін".
Любов до музики маленькому Тарасу прищепили батьки – музиканти-аматори, а першими орієнтирами в світі музики стали арії, записані на платівках, які юний талант розучував, ще не будучи знайомим з усіма тонкощами вокальної майстерності. У "репертуарі" хлопчика була і арія Манріко з "Трубадура", і дует Одарки й Карася (за обох) із "Запорожця за Дунаєм", романси з репертуару Бориса Штоколова. Але кумиром завжди був і залишався Федір Шаляпін.
Як не дивно, але в 7 років Тарас замовк, соромлячись співати. Лише по закінченні училища ім. Глієра і вступивши до Київської державної консерваторії ім. Чайковського (клас Галини Сухорукової), він поступово став "розкриватися" у вокальному жанрі.
Ще студентом, Штонда дебютував на сцені Національної опери України в партії Грєміна в "Євгенії Онєгіні". У тому ж 1992 році він став солістом театру.
За плечима співака – участь у численних міжнародних конкурсах та фестивалях, виконання головних ролей басового репертуару на сцені Національної опери, гастролі по всьому світу, робота з найвідомішими диригентами сучасності.
У ювілейній програмі "Тарас Штонда запрошує...": арії, дуети і сцени з відомих опер виконають: Тарас Штонда, Сергій Магера, Олександр Гурець, Оксана Крамарєва, Сусанна Чахоян, Сергій Ковнір, Тетяна Ганіна, Олександр Бойко, Валентин Дитюк. Симфонічний оркестр Національної опери України. Диригент – Алла Кульбаба. Хор Національної опери України. Хормейстер – Богдан Пліш. Режисер-постановник – Анатолій Солов'яненко. Художник-постановник – Марія Левитська.
Читайте також: Національна опера України насмішила по-італійськи