Нещодавно у Києві виступили «Гліб Самойлов & The Matrixx» – група, у якій зібралися легендарні для вітчизняного року особистості, які давно зарекомендували себе в інших групах. Їхня музика - це виклик суспільству, у ній чіткою лінією проходить тема політики. Тексти і музика – це відверті іронія та сарказм, насмішка над сучасними реаліями, над ідеалами дрібних поміщиків нового часу та над лже-аристократією. Про свої політичні та музичні погляди Гліб Самойлов розповів кореспондентові Телеканалу новин "24".

Що стало поштовхом до створення групи «The Martixx»? Звідки така ідея? Як воно все створювалося?

Поштовхом послужило те, що, в принципі, накопичилися ідеї і бажання займатися музикою, яка не схожа на «Агату Крісті» і яка в «Агату Крісті» ніколи б не потрапила. Це з точки зору творчості і це – перше. По-друге: ми з Вадиком (Вадим Самойлов - вокаліст, гітарист, композитор, поет, аранжувальник, звукорежисер, саунд-продюсер рок-групи «Агата Крісті». Старший брат Гліба Самойлова, - авт.) дійсно вичерпали можливість йти на якісь компроміси, адже у кожного з нас свій світогляд, в кожного - свій погляд на життя і те, що відбувається. Ну і музика ставала і в мене, і у нього все більш особистою. Тут важко було дуже непримиренні позиції звести в одне. А по-третє - втомилися ми вже.

А хто головний ідеолог в групі, ви? Чи рішення приймаєте разом, зокрема, щодо пісень, концертів? За ким останнє слово в групі?

Ідеологією займаюся я (у,сміхається - авт.), у будь-якому разі. Тому що я - автор музики і пісень. А хлопці мене підтримують. Що стосується концертів, то нас запрошують і ми вирішуємо їхати. Ми нікому не відмовляємо, тому й немає таких рішень, на кшталт, ось Гліб Самойлов вирішив, "ах, не поїду", і всі не їдуть. Ні, такого немає. Тут не потрібно такого жорсткого лідерства.

Ваші пісні мають доволі політичний характер. Ви опозиційно ставитеся до влади?

Так, до влади я ставлюся опозиційно.

Можливо, брали участь в акціях протесту, опозиційних мітингах?

Я був на проспекті Сахарова, коли зібралося майже 200 тисяч людей (24 грудня на проспекті Сахарова в Москві пройшов цивільний мітинг за чесні вибори, в якому за різними оцінками брало участь від 30 тисяч 130 тисяч людей, - авт).

Позиція опозиціонерів в Росії вам близька?

Вони всі різні. Мені близьке те, що людям набридло мовчати, і таких людей (кому, власне, набридло мовчати) стає все більше і більше. І об'єднує їх навіть не якась позитивна програма, а протест проти того, що є зараз.

А як ви ставитеся до таких активістів, як Удальцов і Навальний?

Я з Сергієм Удальцовим трохи знайомий, і з дружиною його - Анастасією. А познайомився з ним тому, що він мені здається чесним. Він діє хорошими піар-методами, він чесно сидить у в'язниці, він займається своєю справою. Перефразую Висоцького: «Революціонер повинен сидіти в тюрмі!» (Говорить голосом Висоцького і сміється, - авт.). Сергій і сидить. А закон постійно посилюється проти опозиції, і жодна вимога не розглядається, навіть ніякі переговори не ведуться, нехай, на проспект Сахарова і 200 тисяч людей вийде. Що ж тут говорити. Тому Удальцов і буде сидіти у в'язниці.

Свого часу, здається, це був 2010 рік, ваш брат Вадим, Борис Гребенщиков, Олексій Кортнєв та інші рок-музиканти зустрічалися з президентом Медведєвим. Якби вам зараз запропонували зустрітися з президентом, вам було б, про що з ним поговорити?

З президентом Медведєвим?

Вже з Путіним.

Ні, сумніваюся. Я б сказав, що Гліб Самойлов - музикант. Оце й усе, що я б міг йому сказати (усміхається, - авт.).

Ваші пісні майже не крутять на радіо, кліпи рідко побачиш на телебаченні. Як гадаєте, з чим це пов'язано?

Кліпи рок-музики на телебаченні зараз взагалі важко побачити. МТВ перейшов зараз на формат молодіжних серіалів, там попсу якусь показують, та й то - вночі. Був єдиний канал з рок-музикою А-ONE, і його переформували під хіп-хоп-канал. Де ще крутять рок-кліпи? В Інтернеті хіба що. Не потрібна зараз нікому в Росії рок-музика...

Ваш кліп «Любовью» - доволі відвертий. Ви не боялися, що його критикуватимуть?

Він власне заради того і знімався, щоб його зустріли з критикою.

Свого часу його примудрилися заборонити навіть на Youtube…

Так, його заборонили на Youtube, при чому, двічі. Але, з іншого боку, деякі телевізійні канали його крутили. До речі, А-ONE, тоді ще рок-канал, його крутив.

А як ваша сім'я сприймає такі ваші вольності?

В сина я нічого не питав. Моя мама спершу прослухала альбом, а потім запитала: «А тобі не здається, що такий кліп принижує значення цієї пісні?» (йдеться власне про відвертий кліп «Льбовью», - авт.). Мамі важливе значення пісні. Ну принижує, то принижує ... Виходу немає.

Ви поет-декадент...

Ой, я вже навіть і не знаю тепер, чи я поет-декадент...

Але пісні у вас доволі похмурі... Яких поетів цього напряму ви любите?

Я не люблю поезію взагалі, в принципі. У мене з поетів як з'явився в 14 років Маяковський, так і досі напевно залишився. Ну і «срібна доба»: всі ці збочення, типу футуризму і так далі.

А є книга, яка постійно на столі лежить?

Та ні, у мене на столі постійно хіба що пачка цигарок лежить, телефон, «Нафтизин» (сміється, - авт.). Ні, книги не лежать.

Є вже плани на новий альбом?

Наразі ніяких. Поки я живу цим альбомом і хочу його грати.

Ви знімаєте новий кліп. На якій він стадії?

Він зараз на стадії «дознімання». Презентація запланована на 25 травня, але в нас, на жаль, не всі учасники колективу взяли участь у зйомках кліпу, тому їх, точніше - його, треба дозняти. І поки ми його не дознімемо, кліп навряд чи з’явиться.

Чи плануєте ви найближчим часом спільні проекти, як, наприклад, з Олексієм Ніконовим?

Проект з Олексієм Ніконовим планувався роки три, мабуть, або й чотири. Як дозрів - так дозрів. Зрештою, не знаю. Можливо... Знову ж таки, я братиму участь в «Нечетном воине» (спільний музичний проект рок-групи «Би-2» та композитора і поета Михайла Карасьова, - авт.) із серії альбомів групи «Би-2», де вони співають дуетами. Загалом, є цікаві люди, з якими можна було б попрацювати.

А спільні концерти?

Ви знаєте, спільні концерти насправді надто обтяжливі для гаманця організаторів.

А до фестивалів як ставитеся?

Дивлячись до яких ... Загалом - нормально, але коли є час себе показати: коли ми були хед-лайнерами на кількох фестивалях, коли граєш хоча б хвилин сорок. Тому що за цей час ти якраз встигнеш увійти в азарт. А так, - вистрибнули, швидко-швидко дві пісні відіграли і втекли. Нічого такого. Це - знущання.

Які загалом музиканти на російській сцені вас цікавлять?

Ну як і завжди - це «Последние танки в Париже». Останнім часом був дуже здивований і втішений після відвідування концерту Васі Обломова. А так, навіть і не скажу ... «Психея» - хороша група, хоча, на любителя, звісно. Власне, де я їх ще почую?..

А з українських?

Я особисто ні з ким не знайомий. Мені взагалі дуже багато різної музики подобається, зокрема, сучасної. Все ж з'явилися в 2000-ні роки цікаві напрямки: це і електронна музика, дарк-електро, з'явився абсолютно «відв'язний» скрімо, емо-кор, але тільки справжній, де справді горлянки рвуть і головою б'ються, коли зрозуміло, що це - не позер. Ну а солоденькі усілякі виконавці мені не подобаються. Я навіть бороду відпустив, бачите? Це щоб мене за емо не сприймали (сміється, - авт.).

Яка музика надихає Гліба Самойлова?

Мене надихає музика, яка у нас виходить, - у групи «The Martixx». Це - перше. Ну і досить (усміхається, - авт.).

Тоді дозвольте вам побажати творчих успіхів. У вас напевно ще дуже багато ідей і планів, тому бажаю, аби вони усі реалізувалися.

Дякую!

Що б ви могли побажати вашим українським шанувальникам?

Здоров'я ... Так, здоров'я!

Дякую, Глібе! Вдалого концерту!

І вам спасибі велике!


Розмовляла Ірина Вовк