Альбом Taterrium — це своєрідний підсумок творчого десятиліття Усеїна Бекірова. У назві альбому зашифрована анаграма слів Tatar (татарський) і Terra (земля), що можна розтлумачити як "Татарська земля". До нього увійшли 11 п'єс, це — кримськотатарські народні пісні та мелодії в джазовій обробці і — авторські джазові композиції Усеїна Бекірова. Паралельно з роботою над альбомом, музиканти готуються до грандіозного концерту-презентації, який пройде 25 квітня в київському клубі Atlas.

Boyna ( "Бойна") – це старовинна народна кримськотатарська мелодія. Піаніст і композитор Усеїн Бекіров, співачка Джамала, трубач Євген Дідик, дудукіст Армен Костандян, барабанщик Олександр Муренко, бас-гітарист Костянтин Іоненко почали працювати над композицією десять років тому і створили своє прочитання відомої мелодії.

Boyna — це мелодія, тому я заспівала в ній інструментальну партію, — розповідає Джамала. — В альбомі Tatterium я взагалі звучу не як вокаліст. Людям, які знають мене в першу чергу як автора і виконавця пісень, буде незвично почути мене в такому вигляді. Мій голос в альбомі — це інструмент, поряд з ударними, клавішними і духовими інструментами. Цю пісню ми записали ще на другому курсі консерваторії, нам було років 18 або 19. Це одна з наших перших серйозних спільних робіт з Усеїном Бекіровим. Джаз з фольклором — це завжди дуже круте, гнучке і благодатне поєднання. Із цією програмою ми виступали на фестивалі "Джаз Коктебель" в 2008 році.

Усеїн Бекіров і Сусанна Джамаладінова (Джамала) дружать з дитинства. Обидва закінчили Сімферопольське музичне училище та Національну музичну академію України ім. П.І. Чайковського.

Усеїн Бекіров про Джамалу:

Ми з Сусанной разом виросли: виступали на конкурсах, поки вчилися в музучилищі. Любов до джазу у нас від батьків і чудового вчителя, джазового музиканта, Геннадія Асцатуряна: разом ми слухали музику, обговорювали, писали, експериментували.

Коли я вирішив робити презентацію альбому, першій я зателефонував Джамалі, і вона відразу ж погодилася, незважаючи на свій щільний графік і підготовку до конкурсу "Євробачення". "Я із задоволенням, ти ж знаєш!" – відповіла вона. Іншої відповіді від Сусанни я і не чекав. Вона чудова людина, хороший друг і музикант. Я дуже радий, що вона представить нашу країну на конкурсі "Євробачення" і, завдяки їй світ дізнається історію кримськотатарського народу. Одним словом, Сусанна – молодець!

Джамала про Усеїна Бекірова:

Ми з Усеїном створили перший джазовий ансамбль в підвалі Сімферопольського музичного училища (саме там знаходилося духове і ударне відділення). Нам тоді було по 14 років: я прийшла до хлопців і заявила: "Нам треба зібратися і зробити свій бенд!" Так з'явилася група "Тутті", в якій я була вокалісткою, а Усеїн Бекіров грав на клавішних.

Усеїн — унікальна людина і унікальний піаніст. Він знайшов свій характер, стиль і фарби – його "почерк" пізнаваний. У творчості Усеїна є щось від мугам (поширений жанр в азербайджанській музичної культури), щось від стилю ф'южн, щось від джаз-року. Його форма — це джазове тріо, в ньому він сяє, як діамант.

Читайте також: Джамала розповіла російським журналістам, коли заспіває у Росії