2015 рік — рік, який змінив історію. Сайт "24" підготував серію публікацій про те, яким був цей рік! Згадайте усе найважливіше разом з нами.

Література

Джек Керуак "Море – мій брат. Самотній мандрівник"

Цього року опублікували перший роман письменника, якого називають "королем бітників". Роман довгий час вважався втраченим.

У книзі простежуються всі риси фірмового керуаківського стилю і присутні основні мотиви творчості письменника: кочівний спосіб життя, пошуки сенсу матеріального існування, чоловіча дружба, алкогольна залежність і розлогі розмови.

Джеймс Джойс "Улісс"

Класичний твір світової літератури вперше вийшов українською мовою у повному обсязі.

Книгу видали спеціально до цьогорічного Форуму видавців у Львові.

Вперше роман ірландського письменника Джеймса Джойса друкували частинами в американському журналі The Little Review з 1918 до 1920 року. Цілісною книжкою його видали 1922-го року в Парижі.

Книги з першого тиражу вважають найдорожчими друкарськими виданнями ХХ століття. Ціна на них починається від 100 тисяч фунтів.

Тематичний парк "Гаррі Поттер"

Компанія Warner Bros приготувала сюрприз для всіх шанувальників. Адже відтепер погуляти чарівним світом, який створила Джоан Роулінґ, можна поблизу Лондона. Саме тут створили спеціальний парк атракціонів.

Тут представлена величезна кількість декорацій, костюмів і реквізиту з фільмів про "хлопчика, який вижив".

І хоча для всіх парк відкриється лише навесні наступного року, деякі герої фільму вже оцінили цей парк на собі. Зокрема, Еванна Лінч, яка у фільмі зіграла чарівницю Луну Лавґуд.

Арт-мистецтво

Ugangprosjektet 2015

Це масштабний фестиваль вуличних художників – протягом двох тижнів більше півсотні відомих художників прикрашали у Норвегії 50 тисяч квадратних метрів міських стін унікальними масштабними полотнами.

Відомо, що уряд Норвегії дуже критично ставиться до вуличного мистецтва, проте зараз країна намагається змінити свою позицію на ліберальну. Саме тому такий фестиваль привів у захват як містян, так і художників зі всього світу.

Руфер Мустанг

Два року тому про цього розбишаку світ дізнався завдяки тому, що він розфарбував зірку на сталінській висотці в Москві у кольори українського прапора. Цього ж року він вразив українців, можливо, менш масштабним, але не менш важливим вчинком.

Руфер Мустанг прикрасив пам’ятник Батьківщині-матері у Києві велетенським вінком із червоних маків. Один такий мак заввишки як доросла людина.

Завдяки руферу Мустангу звична для киян скульптура вперше за 34 роки свого існування постала зовсім у новому образі. Замість тріумфу та войовничості – скорбота.

Скульптура "Любов"

Цьогоріч на фестивалі Burning Man, який відбувся в пустелі посеред штату Невада у США, вперше було виставлено інсталяцію з України.

Скульптуру під назвою "Любов" одесита Олександра Мілова можна було спостерігати протягом всього часу проведення фестивалю.

Музика

Гурт "ДахаБраха"

Цей гурт здобув шалену популярність серед українців ще за часів Євромайдану в Києві. А от цього року гурт виступив в одній із найвідоміших музичних програм світу – шоу Джулса Холланда.

За 20 років ефіру прийти до Холланда мали за честь такі зірки як "Radiohead", "Arctic Monkeys" та Amy Winehouse.

Adele б'є рекорди

Третій студійний альбом британської співачки Adele "25" побив світові рекорди продажів. За перший тиждень в США було розкуплено 3 мільйони 380 тисяч копій платівки, а у Великобританії – 800 тисяч.

Раніше рекорд належав альбому "No Strings Attached" групи 'N Sync.

Ще до виходу платівки Adele опублікувала сингл Hello і кліп на нього, які також встановили рекорди. За першу добу відео переглянуло понад 27 мільйонів осіб, а зараз цей показник уже перевищив 760 мільйонів.

Цей кліп запам'ятався не лише рекордами переглядів, а й десятками копій на нього. Наприклад, є відео, де композиція складається із реплік у відомих фільмах.

А відомий музичний пародист виконав композицію у 25-ти різних стилях відомих артистів.

Імперський марш

Під час концерту симфонічного оркестру у Москві "Безцінна музика кіно" до зали завітали незвичні гості – штурмовики на чолі з Дартом Вейдером – якраз під час виконання "Імперського маршу".

Окрім несподіваних гостей, публіку здивували неймовірним шоу – на величезному проекторі показали Зірку Смерті та космічні кораблі.

Дарт Вейдер цього року не тільки слухав музику. Зокрема, під час концерту ісландського симфонічного оркестру Темний Лорд взяв керівництво на себе, прогнавши диригента зі сцени. А сперечатися із Дартом Вейдором ніхто не наважився.

Кіно

Зоряні війни: Пробудження Сили

Сьомий епізод комічної саги "Зоряні війни" – це головна кінопрем'єра 2015 року. Лише тизер "Пробудження сили" на YouTube подивилися вже понад 100 мільйонів глядачів.

У перший день продажу квитків сервери не витримували величезного навантаження. Тільки у Великобританії в перший день продажів було куплено 200 тисяч квитків.

Після виходу в кінопрокат у США та Канаді сага вже зібрала майже 100 мільйонів доларів. Стрічка вже побила рекрд продажів, який належав другій частині "Гаррі Поттера. Дари смерті". Всього за вихідні Walt Disney розраховує отримати близько 200 мільйонів з можливістю побити встановлений "Парком Юрського періоду" рекорд у 208,8 мільйонів доларів.

Читайте також: "Зоряні війни: бій за галактику" від сайту "24"

В український прокат нова частина знаменитої франшизи "Зоряні війни" вийшла 17 грудня.

За словами представників The Walt Disney Company, восьмі і дев'яті "Зоряні війни" вийдуть орієнтовно в 2017 і 2019 роках відповідно.

Читайте також: Star Wars: 9 технологій, що випередили майбутнє

Марсіанин

Восени цього року на екрани вийшов ще один космічний фільм "Марсіанин", його вже нарекли "одою людському інтелекту та любовним посланням науці".

Фільм знятий за книгою американського письменника Енді Уіра, який здійснив титанічну роботу перед тим, як сісти за перо. Письменник вивчав орбітальну механіку, астрономію та історію пілотованої космонавтики. Завдяки такому підходу, книга та її екранізація базуються на наукових фактах та реальних розробках NASA.

Плем'я

Цього року Національна рада кінокритиків США внесла українське "Плем'я" Мирослава Слабошпицького у п’ятірку найкращих іноземних фільмів.

Церемонія нагородження відбудеться 5 січня 2016 року.

Читайте також: ТОП-12 особистостей, які відкрив 2015 рік