Я – не лаунж, я не можу бути фоном, – відверте інтерв’ю з Джамалою
Титулована українська співачка Джамала в ексклюзивному інтерв'ю 24 каналу розповіла про останні цікавинки із творчого та особистого життя. Як це – встигати бути зірковою мамою, вибагливим творцем, громадським діячем та однією з найвідоміших українок сучасності?
Надзвичайно творча, натхненна, наполеглива, а ще – щира та емоційна. Такою ми побачили артистку, яка поставила собі за мету показати світу справжню Україну та українську музику. Вас обов'язково надихне розповідь Джамали!
Читайте також: Джамалі 35: правила життя і найкращі цитати
Ви мріяли стати співачкою – і стали. Що треба робити, щоб мрія стала реальністю? Які головні "дороговкази"?
Так, я мріяла стати співачкою ще з дитинства, тому в мене не було жодних сумнівів чи страху. Ти виступаєш вдома перед батьками чи десь на сцені на конкурсі – байдуже, ти просто любиш це робити. Коли переходиш уже на професійний етап, навчаєшся в училищі або консерваторії, дуже важливо не втратити цей початковий імпульс, цю установку – "Я хочу співати, я люблю співати, я не можу без цього існувати". Треба запам'ятати це відчуття. Головне – не співати, щоб догодити комусь.
Я завжди хотіла навчатись музиці. Я розуміла, що неможливо стати професіоналом без освіти та постійного саморозвитку. Талант – це супер, але має бути база, фундамент, як в будинку.
Зараз кожен другий співак каже: "Мені не потрібно навчатись, я хочу зберегти свій природній тембр, а як мене хтось почне навчати, то я його загублю. А якщо слухатиму дуже багато музики, то загублю свою оригінальність як композитор чи аранжувальник". Я думаю інакше. Якщо у тебе є талант плюс бажання і знання – це величезна сила. Це три потужні двигуни, які круто працюють. Ти завжди стабільний як вокаліст. Погода, настрій, фізичне самопочуття – все це впливає на професійного артиста. І коли тобі треба виходити на сцену, а щось пішло не так – в ці моменти ти завжди можеш себе опанувати, тому що у тебе є навичка, як ти це робив у нормальному стані, і ти швидко приходиш до тями.
Я щаслива людина, що народилася у сім'ї музикантів. Знання я отримувала з перших днів. Слухала багато гарної музики – джаз, соул, фольк. Потім я вже сама зацікавилася, потім з'явився інтернет, з’явилась можливість подивитися, хто як співає. Зараз є все для гармонійного розвитку співака. Можеш піти на концерт, навіть поїхати на концерт кудись за кордон, якщо ти хочеш вкладати в свої знання. Здається Майкл Джексон казав, що немає жодної школи, яка б навчила тебе бути артистом – є лише сцена, практика, концерти, які постійно тебе вдосконалюють.
На сцені Джамала так само щиро емоційна, як у житті
"Я щаслива творити те, що люблю"
Від чого заради кар'єри Джамала готова відмовитися, а від чого – нізащо?
Не знаю, чому я маю від чогось відмовлятися… У мене ніколи не було таких ситуацій. Навіть важко уявити… Хіба що іноді треба робити вибір. Ось у грудні була ситуація, коли я мала їхати в американський тур, але це вже був шостий місяць (вагітності – "24"), а там було багато перельотів зі штату в штат, тому я вирішила його перенести, не наражати дитину на потенційну небезпеку. Коли це стосується твоєї дитини або здоров'я, можна відмовитись від якихось пропозицій.
Поділіться – що буде у новому альбомі? Чим він для Вас важливий?
Це незвичний альбом. Спочатку я навіть не хотіла об'єднувати всі ці пісні в одну платівку, мені здавалося, що буде забагато барв. Але все ж таки вирішила, що не можу йти проти своєї природи. Ну, ось так я бачу свою музику. Я дуже різна в кожній пісні. І, можливо, не треба цьому опиратися. В цьому альбомі є повний музичний спектр – від мінімалу до максимально насиченого аранжування. Пісня "Незнайомець" дуже мінімалістична за саундом та виконанням, пісня Happiness звучить так, начебто вона записувалась у 70-ті роки на Motown Records: там є саксофон, труба, живі ударні, дуже багато клавішних.
За змістом цей альбом відрізняється тим, що в ньому менше пісень про мої почуття, ніж у альбомі "Подих", наприклад. Так, є пісні "Сумую", "Любити", "Крила", вони про мене. Але інші пісні про те, що я бачу навкруги, про людей, за якими спостерігаю. Наприклад, The Great Pretender ("Крута облудниця"), про те, як дуже багато дівчат, жінок перебувають у такому становищі, коли змушені "продавати" себе подорожче – фарбують яскраво очі, вдягають дуже відверте вбрання, приходять в клуби і намагаються притягнути до себе увагу. А насправді їхнє серце розбите, тому що все це несправжнє і не те, що б вони хотіли. Це просто роль.
Кліп на пісню Джамали "Крила": дивіться відео
Пісня "Незнайомець" – про швидкоплинну зустріч, коли зустрічаєшся очима, якась розмова, трохи не вистачило, щоб закохатися, і вже треба йти. І ви більше ніколи не шукаєте один одного.
Пісня "Кохання" – про те, як люди зараз зустрічаються і спілкуються в соцмережах, як вони занурюються в це спілкування, а потім, коли зустрічаються, переживають розчарування. На аватарці все нібито круто, тому що пост, фільтри, а в реальному житті – ну зовсім не так.
На пісню "Натовп" мене надихнула поема Олени Теліги "Чорна площа". Вона про те, як змінюється суспільна думка. Сьогодні тебе люблять, а завтра можуть і штовхнути і камінь кинути. "Сірий натовп, похмурий натовп. І не очі, а темна муть. Хтось зігнувся камінь підняти, хтось зірвався мене штовхнуть". Я коли прочитала ці рядки – перехопило подих. Так з'явилася пісня. У приспіві вона звучить як мантра, а куплети ми з письменницею Вікторією Платовою дещо змінили, додали більш сучасної мови, тому що для співу там досить складна поетична форма. Не всі вірші можна заспівати, і не всі пісні можна сприймати як вірші.
Пісня Happiness – традиційний соул. Над текстом ми працювали з Марією Квінтіль, яка живе в Лондоні і давно вже зі мною працює по англійських текстах. До речі, вона бек-вокалістка знаменитої співачки Анастейши.
Всього в альбомі 10 пісень. Всі вони різні. Я не боюся цього. Зараз у поп-музиці тенденція робити такі альбоми, які можна увімкнути фоном, щоб не заважало. Відразу кажу – це не про мою музику. Якщо вам хочеться слухати фоном – цей альбом не для вас. Я – не лаунж, не можу бути фоном. Мене треба послухати не один раз, зануритися в думки і музику. Я щаслива творити те, що люблю і у що вірю, те, що мене надихає. Я готова робити це безкінечно.
Новий альбом Джамали "Крила" буде незвичний і різнобарвний
Після вашого посту і фото з Вакарчуком всіх дуже цікавить питання дуету. Це гіпотетично "чом би й ні" чи є якісь задумки?
По-перше – дійсно, чом би й ні? По-друге, літо у музикантів – це завжди час накопичення матеріалу, багато хто записує пісні, альбоми, знімає кліпи – щоб в новому сезоні було що показати. І от ми зі Славком випадково зустрілися на студії. Він дзвонить своїй піарниці і каже: "Тут Джамала питає, чи може вона поставити наше фото в інстаграм". А вона перепитує його: "То ви там дует записуєте?" – а він так жартома ніби: "Та до неї так важко достукатись!". Я кажу: "Що?!" Ми посміялись, але насправді якщо буде якась композиція, яка "співпаде", то я буду тільки щаслива.
З Андрієм Хливнюком знаєте як було? Я написала "Чому квіти мають очі", заспівала її на премії Yuna. Він сидів у залі, і я побачила зі сцени – він просто плаче. До цього він чув, що Джамала щось там робить, але це не потрапляло в душу. Так буває. До музикантів ще складніше достукатись, тому що вони самі пишуть музику. До того моменту він не цікавився моєю творчістю. Але про пісню "Чому квіти мають очі" він сказав: "Це воно, це супер, я просто в захваті". І десь через місяць він прийшов до мене зі "Зливою". І це єдина моя пісня, де я просто виконавиця. Але, хоч пісня і не мною написана, кожне слово наче моє. Можливо, тому у мене не так часто бувають дуети. Це має бути стовідсоткове розуміння одне одного. Так вийшло з Андрієм і Дімою Шуровим.
"Він спитав: "А ти точно з України?"
Чи є такі музиканти, світові, з якими хотіла би попрацювати Джамала?
У мене дуже багато улюблених співаків і музикантів!
Була така прикольна історія. Минулого року я поїхала на Leopolis Jazz Fest (Alfa Jazz Fest до 2017 року – 24 канал). Там виступав Гербі Генкок – дуже крутий джазовий музикант, просто топ, і з ним грав Терас Мартін. З Генкоком він грав на клавішних, але загалом він більше відомий як саунд-продюсер. Він працював з Кендріком Ламаром, Ріаною, Снуп Догом, тобто він робить як популярну музику, так і хіп-хоп. Після концерту ми з ним познайомились, поспілкувалися, обмінялися контактами. Цілий рік ми переписувались, я йому надсилала свої пісні. В цьому році у червні я знову поїхала на цей фестиваль, ми знову зустрілися, багато говорили про музику і торкнулися теми, що може вийти з нашої можливої співпраці. Він сказав, що йому нецікаво робити одну пісню, якщо щось записувати, то вже цілий альбом. Дослівно він сказав: "Давай ти приїдеш на тиждень, все запишемо, а потім будемо гуляти".
Раптом він в мене запитав: "А ти точно з України? А як ти тут от так співаєш?". Я розумію чому він це запитує. Тому що американці вважають, що у нас тут досі "калінка-малінка" і більше нічого немає. Тому що ми, на жаль, десятиріччями були дуже закриті.
Але останні роки, мені здається, багато зроблено, щоб популяризувати українську музику у світі. І я особисто роблю все для цього. Багато хто вважає, що українська музика має бути тільки українською. Я не зовсім згодна. Точніше, для України цей принцип зрозумілий. Але що ви скажете про пісні, наприклад, англійською, але які мають в собі український мелос? Це крута задача. Зверніть увагу, як ми сприймаємо іспанську музику. Хіба ми всі знаємо іспанську мову? Навряд. Але ж із кожної праски у нас – Despacito. Як це сталося? Крок за кроком. Нам подобається іспанська музика. І мені цікаво якось так зробити, щоб вийти на міжнародний ринок з українською музикою. У нас уже дещо вийшло – з "1944". Тоді казали – "боже, кримськотатарська мова? Трагедія? Це не для Євробачення!". Але все вийшло. Тому що коли пісня працює на емоційному рівні, коли від неї "мурахи" по шкірі, все решта не має значення.
Закохати світ в український мелос – круте завдання, вважає Джамала
Раніше ви відмовилися від співпраці з американським продюсером Волтером Афанасьєвим. Чи не легше було б з його допомогою популяризувати українську музику у світі?
Це було ще 2010-го, на початку кар’єри, коли я тільки повернулася з "Нової хвилі". Він запропонував такий контракт, за яким я не мала права нічого робити самостійно. Якщо б я погодилась, не було б моїх п'яти альбомів, ми б не виграли "Євробачення". За умовами вони самі писали пісні, контролювали, як я звучатиму, як виглядатиму, як я повинна поводитись.
Я обрала свій шлях. Добре чи погано – але я роблю свою музику, вкладаю максимум себе. І вірю, що це однозначно знайде свого слухача, і не тільки в Україні.
Читайте також: Джамала показала маленького сина на відпочинку у Туреччині: миле фото
А зараз подібні пропозиції від продюсерів надходять? Не обов'язково американських.
Постійно. Нещодавно була пропозиція від іншого американського продюсера написати такі пісні, які б "зайшли" в Америці. Але мені часом здається, що в американській поп-музиці самої музики залишилось дуже мало. Це більше бізнес – точний, прорахований. Дійсно, є люди, які знають, як зробити пісню, щоб вона зайшла на радіо. Це супер. Але вона повинна зайти і в серце. Це набагато складніше, і небагатьом це вдається. На "Євробаченні", наприклад, точно прораховані треки вже давно не перемагають. Дуже багато пісень, зроблених спеціально під "Євробачення", але не спрацьовує. А що спрацює – наперед ніхто не знає. Я обрала, можливо, важчий шлях. Але в мене є команда, яка мене підтримує і вірить у мене. З чимось погоджується, з чимось ні, але ми доопрацьовуємо недоліки. І це точно краще, ніж бути в неволі, в контракті, за яким я 10 років не мала б права народжувати.
"Політика – це не для мене"
У Вас уже кілька ролей у кіно. Це хобі чи всерйоз?
Мені б не хотілося сприймати це як хобі, тому що це окрема дуже важка професія. Пам'ятаю мої зйомки у "Поводирі". У мене просто вилітало серце, коли режисер казав – ще один дубль, ще один, ще один. Мені хотілося зникнути. Мені здавалося, що коли кажуть "ще один дубль" – все погано. Потім я зрозуміла, що це не завжди так. Може, не так виставили світло, може, не так зняв оператор, може, режисер хоче спробувати іншу емоцію. 13 дублів – це взагалі не так вже й багато. Тому акторство – це для мене точно не хобі.
Недавно я знялася в дитячому фільмі "Небо". З ним було легше, тому що я граю там саму себе.
Хотілось би зіграти цікаві, драматичні ролі. Можливо, я в житті така весела, позитивна, і може здаватися, що комедія – це моє. Але у комедійних ролях мені некомфортно.
У нас була спроба знятися в такому амплуа, і ми вже після зйомки відізвали свою роль. Передивилися монтаж, і я не захотіла, щоб мене такою бачили. У мене не так багато ролей, щоб я собі дозволила погані.
Музиці ви з дитинства вчилися. Знаєте, вмієте, робите. А з акторством як?
Коли я навчалася у Національній музичній академії, у нас там була майстерність актора. Тому що оперні співаки також грають ролі, опера – це музичний театр. Тож у нас були і балет, і акторська майстерність, і сценічна мова. Можна сказати, що певний базис у мене був. Але постійне навчання – це обов'язково, у будь-якій сфері. До речі, я бачила кастинги Наталі Портман, яку вважаю дивовижною акторкою, і їй так само на початку було дуже важко, вона весь час навчалась.
Той же Святослав Вакарчук зараз на піку популярності як потенційний президент. А що Ви думаєте про музикантів у політиці? Приміряли б на себе таку роль?
Для мене це інший світ, який не має нічого спільного зі світом музики та творчістю. Там панують цинізм та прагматизм, ти маєш стати іншою людиною. В політиці ти не можеш бути милою дівчиною, яка просить: "Давайте, приймемо цей законопроект, будь ласочка!". І також ти не можеш бути непрофесійним. Політиці теж треба навчатися. Всім треба займатися досконало. Якщо ти у своєму житті перегортаєш сторінку творчості, музики, йдеш навчаєшся, розумієш, що тобі це цікаво, ти від цього кайфуєш – тоді так.
У мене був шанс зайнятися політикою після "Євробачення", тоді було дуже багато пропозицій. Але я не побачила в цьому нічого спільного зі своїм світоглядом. Я дивлюся, як себе поводять, як живуть політики, розумію, що вони думають і чим керуються у прийнятті рішень. Це не для мене.
Ви стали послом доброї волі із протидії торгівлі людьми. В чому полягає ця робота, чи були вже якісь конкретні завдання?
Моя робота полягає в тому, щоб завдяки моїй публічності привернути увагу до цієї проблеми, актуалізувати її у суспільній думці та мас-медіа. Я виступила обличчям інформаційної кампанії, ми зняли дуже потужний соціальний ролик "Небезпеку видно не одразу", саундтреком стала моя пісня "Шлях додому". Була зовнішня реклама, пости в соцмережах і таке інше.
Я дуже багато дізналася про сучасне рабство – реальні історії людей, і всі вони жахливі! Одна з них – про вчительку, яку запросили в якесь село працювати, а потім відібрали документи, тримали в неволі, нормально не годували, не платили зарплатню, погано з нею поводились. Вона жила так півтора чи два роки. І нікому не було діла, куди вона поділася. Вона не знала, куди піти, до кого звернутися. Коли я дізналася про всі ці випадки, то як людина, в першу чергу, захотіла допомогти. Якщо моя публічність допоможе зменшити цю проблему хоча б на невеличкий відсоток – я почуватимусь щасливою.
"Дитина – це дуже круто. Але це стрес"
Трошки про більш особисте спитаю. Ви стали мамою. Як материнство змінило Вас як артистку?
Дуже цікавий професійний момент, який я відчула – в мене змінився голос. До речі, якщо казати про новий альбом, є пісні, записані до народження і після – звучання голосу відрізняється. Я розумію, що це почують лише люди з музичним слухом. Голос став більш "м'ясистим", нижчим, він "осів". Знаєте, спеціалісти кажуть, що співачка, яка не народжувала, не відкрила свій голос на 100%.
Зараз, коли я співаю свої старі пісні, відчуваю їх як нові, по-іншому їх сприймаю. Коли вперше це відзначила – був навіть страх, тому що – ой, якось інакше звучить. Якісь нові тембральні обертони з'явилися. І це дуже круто, коли відчуваєш такі приємні зміни, це нове дихання.
Джамала з найріднішими чоловіками
Другий аспект – годування дитини. Для мене це і важкий, і приємний момент. Коли годуєш – можеш відлучатися на 3-4 години максимум. І зараз я на такому роздоріжжі, не знаю, що робити. Попереду тур. Годувати – не годувати, брати чи не брати з собою на гастролі Еміра-Рахмана? Не можу зрозуміти, чи нормально буде для нього бути постійно зі мною, але в такому складному розкладі, тому що ми будемо багато переїжджати з місця на місце. Скоро у мене концерт у Маріуполі – це буде важка подорож, тому що нормальних доріг там зараз майже немає.
Читайте також: Джамала поділилась досвідом материнства в улюбленій кав’ярні: ніжні фото
Нещодавно ми поверталися з Черкас, їхали дві з половиною години, але після того таке відчуття, що тебе побили. Хоча малий і їде у спеціальному кріслі, спить, нагодований, я не можу зрозуміти, чи йому добре. Особисто я втомлююсь. А він? Тож зараз я ще спостерігаю, консультуюся із лікарем. Не знаю, чи є такі питання у матерів, які не співають, а от у мене таке є – продовжувати годувати чи залишити вдома з батьками, нянею, не піддавати його стресу. Чи може все ж таки йому буде краще зі мною? Але для мене це також буде стрес, я розумію, що повинна погодувати, потім саундчек, потім знову погодувати, потім зробити зачіску, знову погодувати, потім вийти на концерт. Не думайте, я не жаліюся! Дитина – це дуже круто. Та в той самий час це – стрес.
Але ж у вас виходить поки що.
Виходить! Але чим ближче до виходу альбому, тим більше активностей, зустрічей, концертів. Зараз йому майже півроку, і я не знаю, як буде далі. Дуже хочу якомога довше годувати, тому що це корисно для здоров’я дитини.
То який все-таки секрет – як все встигати, як у Вас все виходить?
Іноді не виходить (сміється). Нещодавно 10 днів була без няні. Мені телефонує Денис (піар-менеджер – 24 канал), хоче спитати про інтерв'ю, коментарі, затвердити фотографії. А я не можу! Тому що ми або спимо, або я вже в такому стані, що мене краще не чіпати.
Звичайно, я не виняток, не я перша, не я остання. Буває важко, звичайно, буває сумно і опускаються руки. Але потім настає ранок, і ти встигаєш прослухати свою нову пісню, затвердити її в альбом, прочитати інтерв'ю, відібрати фотосесію, затвердити фото у журнал, нагодувати і поїхати на концерт. Секрет такий – без паніки!
"Ненавиджу, коли женуться за трендами"
Поділіться секретами краси. Яким бьюті-засобам надаєте перевагу? Без чого з дому не виходите?
Кожній дівчині треба зрозуміти, що тобі підходить. Щодо мене, для догляду за волоссям я використовую улюблений Moroccanoil, вони роблять шампунь та мигдальну олію. Нещодавно відкрила для себе корейську косметику для шкіри. Вона не дуже дорога, але з натуральних інгредієнтів, наприклад рисові креми. Люблю маску з манго і медом української марки Vigor. Наразі дуже рідко ходжу до косметолога – просто не встигаю.
Я читала, що Ви спорт не любите. Правда?
Не те щоб не люблю. Просто мені він важко заходить. Я розумію, коли займаєшся спортом, у форму повертаєшся швидше. Але я не можу зараз зорганізувати графік так, щоб займатися регулярно. Кожного тижня займаюсь йогою, але треба трохи більше.
Здається, Ви особливо не женетесь за модою, але завжди гарно виглядаєте.
Дякую! Секрет у тому, що я товаришую з багатьма українськими дизайнерами. Можу написати собі в Інстаграм, що мені подобається та чи інша сукня і хочу її придбати. Дизайнери часто роблять мені подарунки. Це дуже класна співпраця. Я допомагаю їм розширити аудиторію, а вони мені оновлювати сценічні наряди. Намагаюся ходити на покази Ukrainian Fashion Week, хоч зараз це не завжди виходить. Я завжди підтримую українських дизайнерів. Було багато ситуацій, коли мене питали, зокрема, в Лондоні, Стокгольмі – звідки цей одяг? І я завжди гордо кажу, що це українські дизайнери. На мені завжди 95% одягу вітчизняного виробництва.
Читайте також: 24 українських дизайнери, одяг яких носять за кордоном
Завжди стильна і яскрава Джамала
А як вибрати те, що тобі підходить?
Ненавиджу, коли женуться за трендами. Ясна річ, вони існують і для світу фешн це важливо. Але мені не подобається, що нам нав'язують через рекламу що саме "модно". Важливо, щоб людина мала смак. Якщо вона одягає сукню з кросівками – нехай це буде комусь дивно, але якщо дівчина виглядає стильно і гармонійно, то чому ні? Я за експерименти.
Наші дівчата намагаються одягатися дуже сексуально кожного дня – це перебір. Можна ж колись розслабитися і одягти сукню оверсайз. Не обов'язково, щоб у тебе завжди були і талія, і стегна, і декольте, і все це разом. Може бути щось одне. Може бути оверсайз з натяком на груди, або лише відкриті плечі, це теж сексуально. У кожного своє розуміння сексуальності, але українські жінки з цим часто перебільшують. Можливо, тому що тут велика конкуренція, багато красунь, і всі намагаються бути кращою, вищою на підборах, з більшим декольте… Дівчата, заспокойтеся! Без паніки. Можна звернути увагу на себе іншим шляхом. Межа між вульгарністю і яскравістю дуже тонка.