Jazz. Музика вільних: як Всесвітній день джазу став міжкультурним діалогом свободи
Громадські організації, навчальні заклади й органи державної влади всіляко підтримують поширення джазу. У листопаді 2011 року Генеральна конференція ЮНЕСКО надала їм для цього ще один інструмент – 30 квітня було проголошено Всесвітнім днем джазу.
''Джаз – не просто музика. Він несе у собі універсальне послання миру, гармонійно поєднуючи мелодію і зміст, розповідаючи про важливі для кожного цінності, створюючи унікальні можливості для взаєморозуміння завдяки сприйняттю, грі, імпровізації''. Це – уривок з промови, виголошеної Іриною Боковою – Генеральним директором ЮНЕСКО – з нагоди особливого свята.
Його важлива місія – налагодити міжкультурний діалог універсальною мовою свободи, дати можливість дізнатись більше про джазове мистецтво, його коріння, трансформації та вплив на свідомість слухача. Простими словами – популяризувати джаз як силу, що сприяє миру, єдності, розширенню контактів між людьми.
Однією з ведучих, а також учасницею першого Міжнародного дня джазу в Парижі у 2012 році була Чайна Мозес – донька знаменитої джазової співачки Ді Ді Бріджуотер. Вона активно гастролює і часто дає концерти для американського відділення ЮНЕСКО. Цьогоріч послухати наживо її творчість матимуть нагоду й гості Alfa Jazz Fest у Львові.
Географія джазу охоплює без перебільшення увесь світ. Торік центральним містом святкування Всесвітнього дня джазу став Вашингтон. Барак Обама, тодішній господар Білого дому, разом з дружиною Мішель приймали святковий гала-концерт прямо у своїй резиденції.
Джаз став найбільш значним художнім внеском американців у світову культуру. Джаз, мабуть, найбільш чесне відображення того, хто ми як нація. Тому що, врешті-решт, чи була в історії коли-небудь більша імпровізація, ніж сама Америка?
– сказав тоді 44-й президент США Барак Обама.
На задньому дворі Білого дому виступила ціла плеяда джазових виконавців, зокрема, знайомі львівській публіці Курт Еллінг, Даєн Рівз, вже згадана Ді Ді Бріджуотер, Хербі Хенкок. Останній, до слова, цього року завітає на Alfa Jazz Fest уже вдруге.
Читайте також: Jazz. Музика вільних: коли джаз прийшов в кіно
Загалом у 2016 році з нагоди Дня джазу було організовано понад тисячу заходів у 190 країнах світу. Ось уже протягом чотирьох років це свято об’єднує мільйони людей у спільній любові до джазової музики. Для багатьох цей день – зайва нагода долучитися до побудови більш досконалого суспільства через музику. Імпровізація і свобода дій – вирішальні фактори, завдяки яким джаз продовжує приваблювати нові покоління.
До зустрічі у Львові на Alfa Jazz Fest.