Згадати Все. Джаз: музика інтелігенції

11 вересня 2018, 23:00
Читать новость на русском

Колись джаз був дуже популярний у Союзі, а потім в один момент він із музики пролетарської перетворюється в музику буржуазну. Його мов і не забороняли, але і масового розквіту не набув саме через нав’язані стереотипи. Хоч це не завадило, щоб в Україні з’явилися знакові джаз-бенди і навіть оркестри.

Перш, ніж отримати клеймо буржуазної музики, джаз у ранній радянський період був надзвичайно популярним.

Читайте також: Згадати все. Український рок в стилі олд-скул

Мелодії темношкірих американців тоді ще не називали проявом імперіалізму. В 20-х послухати джаз можна було без особливих проблем. У ті часи в Союз навіть приїздять з гастролями американські та французькі артисти.


Джазові музиканти

Але в один момент джаз із музики пролетарської перетворюється в музику буржуазну. З критикою жанру виступає радянський письменник Максим Горький. Він називає це музикою ситої буржуазії, яка любить слухати оркестри божевільних мелодій.

Джаз ненадовго стає легальним в часи Другої світової, коли союзники відкривають другий фронт. Тоді Леонід Утьосов разом із британською співачкою Енн Шелтон записують спільну джазову композицію. У післявоєнні роки джаз можна було зловити хіба що на іноземних радіостанціях. Але це було доступно лише тим, хто жив біля західного кордону СРСР.


Леонід Утьосов – джазовий музикант

Переломним стає 1957 рік. В союзі відбувається Міжнародний фестиваль молоді та студентів. Починається джазова відлига. На колись буржуазну музику влада дивиться крізь пальці.

Він уже не був заборонений, але він і не був дозволений. Його просто не чіпали. А чому? Бо 60-ті роки – це вже рок-н-рол, Елвіс Преслі, це вже Бітлз. І джаз залишили в спокої,
– розповів джазовий критик Петро Полтарєв.

Джазові мотиві беруть на озброєння і професійні музиканти. Заборонена колись музика відвойовує втрачені позиції. У Києві в 1962-му році в кафе Мрія відкривається джаз-клуб. В Союзі відбувається джазові фестивалі. Джаз-бенди створюють при таксопарках і заводах. Джаз, разом із рок-н-ролом, стає в Союзі музикою свободи.

Більше про зародження джазу – дивіться у програмі.