УКР РУС
24 липня 2015, 06:19
2

Цікаво знати: улюблена музика визначає стиль мислення людини

Музичні уподобання людини визначаються стилем її мислення. Опитування 4 тисяч осіб показало контраст між двома типами мислення людей.

Дослідження представлено в журналі PLoS One.

Суть дослідження

Психологи з Кембріджського університету опирались на теорію емпатії-систематизації Саймона Барона-Коена (Simon Baron-Cohen). Він пропонує ділити людей на дві категорії – схильних більше до систематизації (вмінню розуміти причинно-наслідкові зв'язки і знаходити закономірності) і до емпатії (яка допомагає передбачати поведінку складних нелінійних систем, що не описуються набором закономірностей).

Перші більш здатні до природничих і точних наук, роботі з механізмами, другі краще взаємодіють з іншими людьми, відчуваючи і розуміючи їхні вчинки.

Вчені знайшли чотири тисячі добровольців для свого дослідження. Добровольців попросили прослухати і оцінити 50 музичних творів 26 жанрів і піджанрів, щоб звести до мінімуму ймовірність непередбачуваної особистої прихильності до окремих музикантів і пісень.

Читайте також: Вчені знайшли спосіб позбутися пісні, яка "засіла" у голові

Результати

Люди, які схильні до емпатії, виявилися любителями м'якої і простої музики: софт-рок, кантрі, фолк, електроніка, євро-поп. Їм не подобалися важкі й насичені композиції жанрів панк-рок і хеві-метал.

Смаки систематиків виявилися абсолютно протилежними. Ці відмінності простежувалися навіть в рамках окремих стилів: схильні до емпатії воліли м'який і нескладний джаз, а систематики – складний, авангардний.

Більше того, емпатикам імпонувала малоенергічна музика (задумливі, камерні мелодії), сумні і меланхолійні композиції, а також емоційно насичені твори. Систематикам більше сподобалася енергійна, весела, агресивна та інтелектуальна музика.

Висновки психологів мають практичне значення для музичного бізнесу. "Знаючи про когнітивний тип людини, програми Spotify і Apple Music зможуть якісніше рекомендувати мелодії", — зазначив співавтор дослідження, саксофоніст Девід Грінберг.