Тріумф-2016: як перемога Джамали на Євробаченні довела до істерики Росію

21 грудня 2016, 21:32
Читать новость на русском

Перемога українки кримськотатарського походження на Євробаченні-2016 сколихнула як культурний, так і політичний світ. Зокрема, для Росії це стало "ударом нижче пояса".

Нацвідбір

У Національному відборі на "Євробачення-2016" за можливість представляти Україну на відомому пісенному конкурсі змагались 18 музикантів та гуртів.

Серед них були такі відомі українські музиканти, як The Hardkiss, Настя Приходько, SunSay, Джамала, НеAнгели, Pur:Pur, Тоня Матвієнко та інші. Що цікаво, вперше за багато років участь у нацвідборі взяли чимало музикантів альтернативних музичних течій.

Перемогла ж у фіналі Національного відборі Джамала з піснею "1944". І ось розпочалось найцікавіше – підготовка до 61-го пісенного конкурсу Євробачення, яка супроводжувалась постійними запальними дискусіями серед критиків, букмекерів та політиків.

"1944"

Отже, трішки про історію самої композиції. Пісню Джамала почала писати у 2014-му. А музою стала прабабуся, котра розповіла їй про страшні події 1944 року, що залишили глибокий "шрам" в історії кримськотатарського народу. Пісня – про рік насильницької депортації кримських татар. До цих подій додалась і анексія Криму Росією.

Для мене це дуже особиста пісня, і мені б дуже хотілося, щоб меседж, який в ній міститься, почуло якомога більше людей і в нашій країні, і за її межами,
– так пояснила зміст пісні Джамала.

Пісню вона виконала англійською мовою, а приспів був взятий з народної пісні, його Джамала заспівала кримськотатарською.

Переклад пісні можна глянути за посиланням.

Кліп на пісню вийшов 21 вересня. На сьогодні він зібрав понад 1,2 мільйона переглядів.

Підготовка

Аби поїхати на Євробачення-2016 у Стокгольм, потрібно було знайти чималі кошти, а у співачки таких шалених грошей не було. Це питання було вирішене за кілька днів – "спонсором" Джамали на пісенному конкурсі став український телеканал "СТБ", який взяв на себе усі витрати на підготовку та участь українки на Євробаченні.

Читайте також: Українці на Євробаченні. Найуспішніші та найпровальніші виступи

"Це переліт, двотижневе проживання, візи, страховки і добові для Джамали і її команди; костюми співачки і бек-вокалу; гонорари візажиста, стиліста і режисера-постановника; а також – реквізит і сувенірна продукція", – зазначила керівник нацвідбору Наталя Франчук.

Згодом стало відомо, що бюджет участі у конкурсі склав 3,12 мільйона гривень.

Українські дизайнери створили для Джамали декілька варіантів сценічного костюму. До душі їй припав ескіз від юного дизайнера Івана Фролова.

Джамала постійно ділилась з фанатами фотографіями та відео з підготовки до конкурсу.

"Візитівку" для музичного конкурсу записували у музеї під відкритим небом у Пирогові та на вулицях Києва.

Істерика Росії

Одразу після того, як стало відомо, хто поїде на конкурс від України, провідні експерти почали робити прогнози, називаючи Джамалу однією з фавориток на перемогу.

Більшість культурних критиків відзначали нестандартний вибір пісні як для такого конкурсу, називаючи композицію про депортацію кримських татар "незвичайною" та "експериментальною".

Такої кількості мурашок, які були під час виконання пісні Джамали, я не відчував дуже давно. Не тільки на конкурсі Євробачення, а взагалі від будь-якого виконання музичного твору. Енергетика фантастична і божевільна,
– зізнався російський музичний критик Артур Гаспарян.

Найбільше про Джамалу, звісно ж, говорили у Росії. Там не на жарт перейнялися змістом пісні, звинувачуючи співачку у недотриманні правил Євробаченння.

Зокрема, перший заступник голови комітету Держдуми Росії з інформаційної політики Вадим Дєньгін виступив проти допуску Джамали на конкурс. А так званий "віце-прем'єр кримського уряду" Руслан Бальбек додав, що влада України спробує використовувати пісню про кримських татар на політичній арені у своїх інтересах. Мовляв, у композиції присутня антиросійська пропаганда.

У напружену ситуацію втрутились організатори Євробачення-2016, які розбили на друзки величезні сподівання Кремля щодо усунення українки від участі у конкурсі. Вони проведи перевірку пісні на політичні та релігійні мотиви, а також – на ненормативну лексику. І нічого "табуйованого" у пісні не знайшли.

Вони не побачили у словах "1944" політичного контексту, тож пісня не суперечила регламенту конкурсу. Адже у композиції йдеться про депортацію кримських татар владою СРСР. Така відповідь лише підсилила істерику у Росії.

Європейський мовний союз підтвердив, що не має жодних претензій до пісні Джамали "1944", яка представляє Україну. Організаційна група конкурсу перевірила текст і назву цієї композиції і не знайшла в них порушень правил конкурсу, зокрема, будь-яких політичних заяв,
– зазначалось у повідомленні.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що у кремлівських ЗМІ розгорілась справжня психологічна війна, спрямована на приниження українки.

Російський пропагандистський телеканал "Звезда" поширював неправдиву інформацію, що українка переможе, бо їй це "проплатили" Пентагон та ЦРУ.

Та попри негатив від російської влади Джамала заявила, що в РФ у неї є багато прихильників, тож вона очікувала на підтримку.

Представник від Росії Сергій Лазарєв висловив радість, що Україну представить Джамала, додавши, що у захваті від голосу української співачки.

"Я досить довго дружу з Джамалою. Нарешті вона дісталася Євробачення, бо мала представляти Україну з піснею "Smile" кілька років тому. У неї дуже красивий голос", — сказав він.

Ще один скандал розгорівся через кримськотатарський прапор, який організатори Євробачення-2016 прирівняли до прапорів так званих "ДНР" та Придністров'я. Та згодом організатори конкурсу попросили вибачення.

Конкурс

Українська співачка виступила у другому півфіналі Євробачення 12 травня під номером 14. Успішно пройшовши відбір, Джамала потрапила у фінал, у якому їй випав виступ під номером 21.

Виступ Джамали був дуже емоційним та змістовним. Зазначимо, за фіналом Євробачення-2016 в Україні стежили понад 4,5 мільйони людей.

Співачка мала рацію, коли говорила про підтримку росіян. Незважаючи на те, що між Україною та Росією йде війна, глядачі з обох країн обмінялися високими балами на Євробаченні.

Українці віддали Росії 12 балів, росіяни Україні — 10. Водночас журі обох країн обмінялися повними нулями.

І ось він – історичний момент. Джамала здобула перемогу на 61-му пісенному конкурсі Євробачення-2016, набравши 534 бали. Друге місце отримала Австралія, а третю сходинку зайняла Росія.

Також співачка отримала премію "Eurostory Awards 2016" за найкращий рядок у конкурсній пісні та премію Марселя Безансона у категорії "Мистецький приз".

А в рамках церемонії вручення нагород Cosmopolitan Awards 2016 співачку нагородили статуеткою "Натхнення року".

Більшість іноземних ЗМІ не оминули увагою перемогу Джамали, відзначивши, що українка виграла із потужним політичним виступом.

Президент України Петро Порошенко присвоїв переможниці Євробачення-2016 звання народної артистки України, а мер Києва Віталій Кличко подарував від міста 3-кімнатну квартиру.

На сьогодні Джамала зайняла один із трьох стільців членів жюрі Національного відбору на Євробачення-2017. Компанію їй складуть музичний продюсер Костянтин Меладзе та композитор Андрій Данилко.

Усі фото: Getty Images.