Топ-12 найвідоміших сучасних письменників України
Література – невіддільна частина будь-якої повноцінної нації. І доволі часто судити про країну можна по тому, які письменники в ній користуються найбільшим успіхом. З нагоди 23-го Форуму видавців, який офіційно стартує 15 вересня, журналісти 24 Каналу підготували список найвідоміших сучасних письменників України.
Бути письменником – складно. Бути успішним письменником – ще складніше. Бути водночас і хорошим, і відомим, і успішним письменником – досвід показує, що лише одиниці здатні поєднувати всі ці риси. Бо якість не завжди йде поряд із популярністю і навпаки.
Сергій Жадан
Сергій Жадан – беззаперечний лідер списку. Це однозначно один з найвідоміших, наймасовіших та найуспішніших письменників незалежної України, яким часто закривають всі діри в українській літературі. Окрім постійних перевидань, всенародної любові фанатів та шаленої популярності в медіапросторі, Сергій також є учасником своєрідного гурту "Жадан та "Собаки у космосі", які не так давно розродились новим альбомом.
Читайте також: Про що буде нова поетична збірка Сергія Жадана
Ну і не можна забувати про активну позицію Жадана, який часто в своїх колонках чи на зустрічах говорить не лише про літературу, а й про соціальні теми, такі як політика чи конфлікт на Сході, адже сам автор – з Луганської області.
Зрештою, і творчість письменника охоплює всі ці теми: від лірики та іронії – і до важких соціальних тем. Жадана вже давно записали в живі класики, а такими темпами й до включення в шкільну програму недалеко.
Твори до ознайомлення: "Ворошиловград", "Прощання слов'янки".
Юрій Андрухович
Юрія Андруховича вважають символічним Патріархом сучасної української літератури. Ще в середині 1980-их, за часів СРСР, цей письменник в складі творчого об’єднання "Бу-Ба-Бу" (разом з Олександром Ірванцем та Віктором Небораком) заявили про себе як про своєрідну "нову хвилю", розвиваючи вже в часи незалежності течію нікому тоді невідомого "постмодернізму".
Твори Андруховича, як би неоднозначно до них не ставилися в Україні, відомі також і за кордоном: нещодавно письменник отримав престижну німецьку премію.
Читайте також: 24 сучасних українських письменники, яких варто прочитати
Андрухович також є учасником гурту Karbido і вже давно не пише поезії, стверджуючи, що це більше справа молодих. Але й прози від письменника, кожну книжку якого чекали з цікавістю та нетерпінням, вже давно нема. Попри все, Андрухович все одно лишається помітною постаттю в українській літературі.
Твори для ознайомлення: "Московіада", "Перверзія".
Юрій Іздрик
Юрій Іздрик, як і Андрухович, належить до так званого "Станіславського феномену" – групи митців з Івано-Франківська, які творчо сформувались приблизно в один і той самий період. Іздрик зараз – також один з найпопулярніших літераторів, який також має свій музичний проект під назвою DRUMТИАТР.
Колись Іздрика знали як редактора та ідеолога легендарного контркультурного самвидавного журналу "Четвер" та автора експериментально прози як, наприклад, роман "Воццек".
Читайте також: Іздрик/Нестерович: сума розмов у новій книжці "Summa"
Але тепер Іздрика знають як музиканта та автора віршів, які стрімко поширились мережею і їх часто можна зустріти у вигляді написів на стінах будь-якого українського міста. Відзначений премією "Книга року ВВС".
Твори для ознайомлення: "ТАКЕ", "Календар любові".
Тарас Прохасько
Прохасько, хоч і також належить до "Станіславського феномену", але суттєво відрізняється від попередніх авторів. По-перше – в нього немає свого музичного гурту. А по-друге – Прохасько не така медійна персона, хоча охоче комунікує зі світом та читачами.
Читайте також: Яких українських письменників найбільше цінують у Польщі
Прохасько довго йшов до літератури – вивчав ботаніку, працював учителем та навіть радіоведучим, але врешті-решт дійшов і до письменства. А за свій феноменальний магреалістичний роман про загадкове місто в глибині Карпат та його жителів "Непрості" навіть був найвірогіднішим претендентом на перше місце в конкурсі "Книга року ВВС". Але не отримав її внаслідок суто бюрократичних причин.
Твори для ознайомлення: "БотакЄ", "Лексикон таємних знань".
Оксана Забужко
Оксану Стефанівну Забужко знають дуже по-різному: для когось вона – успішний та ефектний науковець і літератор. Для когось – незрозуміла феміністка. А хтось про її існування знає виключно з однойменної пісні вже згаданого DRUMТИАТРу.
Читайте також: 24 вірші про Україну, які вражають відвертістю
Але як би там не було, важко недооцінювати вклад Забужко в літературу, яке є дуже багатогранним літератором. Це і художня проза: її найвідоміші романи "Музей покинутих секретів" та "Польові дослідження українського сексу", і наукова діяльність: особливої уваги заслуговує монументальне дослідження постаті Лесі Українки "Notre Dame d'Ukraine".
Читайте також: До Дня поезії: 10 віршів про Україну без цензури
Поезія, есеїстика, літературознавство – словом, попри певну контраверсійність, Забужко лишається однією з найвідоміших письменниць. Чого тільки вартує її листування з беззаперечним українським інтелектуалом Юрієм Шевельовим.
Твори для ознайомлення: "Казка про калинову сопілку"
Любко Дереш
Дереш став своєрідним феноменом української літератури, який свій перший роман видав у 18 років – культовий "Культ" про фестиваль "Шипіт". Перший успіх не став випадковим, бо наступні книжки письменника лише закріпили читацький успіх та авторську позицію в українській літературі.
Попри свою популярність, Дереш не так часто фігурує в медіапросторі. Письменник радше віддає перевагу відособленню та подорожам, хоча стабільно пише та видає книжки.
Твори Дереша справді відрізняються від масової літератури різноманітністю тем та певною чесністю із читачем. Для Дереша важливіше сказати саме те, що йому видається потрібним та необхідним, а не ловити читацький інтерес.
Твори для ознайомлення: "Трохи пітьми", "Голова Якова".
Василь Шкляр
Шкляра найбільше знають за його роман "Залишенець. Чорний ворон", який описує боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-х роках.
Хоча письменник взагалі написав і видав багато творів, більшість українців, мабуть, знають найкраще про "Ворона", через який виникла низка скандалів різної величини. Бо це водночас і один з найуспішніших романів в плані продажів та тиражів (саме за нього письменника нагородили Шевченківською премію), і саме цей роман звинувачують в ксенофобії та русофобстві.
Проте було б дивно очікувати детальної історичної істини від масового художнього роману, який лише базується на певних історичних подіях, але пишеться за цілком літературними канонами: тобто авторський суб’єктивний погляд на речі, історії та персонажів. Якщо шукати історизму, то краще почитати спогади Юрія Горліса-Горського, звідки автор, насправді, і черпав найбільше матеріалу для роману.
Твори для ознайомлення "Елементал", "Ключ".
Ірена Карпа
Це вже зараз Карпа – секретар з питань культури посольства України у Франції. А раніше письменницю знали за скандальні та суперечливі романи, які торкались відверто дорослих чи антисоціальних тем – таких як секс чи наркотики. Для тодішнього українського читача це був неабиякий шок, адже зі шкільної парти всі знають, що література має бути правильною, серйозною та без матюків.
Тоді ще цілком серйозно піднімались питання – можна письменнику лаятись в романі чи, можливо, є теми, писати про які не варто. Ну і давно в списку не було письменника-музиканта. Карпа була вокалісткою однойменного гурту, чиї пісні тільки доповнювали скандальний та епатажний образ письменниці.
Твори для ознайомлення: "Фройд би плакав", "Перламутрове Порно".
Люко Дашвар
Люко Дашвар є відомою українською письменницею, яка, втім, за її словами, досить насторожено ставиться до інших українських письменниць-жінок. Твори Дашвар досить суперечливі: дехто вважає їх надто "чорнушними" та "кривавими" – мовляв, автор просто зловживає "м’ясом" і приваблює читачів ефектом шоку, хоча зустрічались в літературі й куди більш шокові сцени.
Інші ж стверджують, що це просто соціалка без прикрас, "чорнуха" життя, на яку дивитися неприємно, але й малодушно удавати, що таких випадків, які описує в романах Дашвар, немає, або це й зовсім одиничні ситуації. Можливо, професія журналіста вплинула на стиль письменниці, в якому земне соціальне життя України представлено без прикрас.
Твори для ознайомлення: "Село не люди", "ПоКров".
Олексій Чупа
Чупа загалом – феноменальний випадок. Сам виходець із Донбасу, який довгий час працював на заводі, Чупа вже давно пише однаково плідно як прозу, так лірику. Але лише кілька років назад український літературний простір зміг повноцінно і повномасштабно познайомитись з автором.
Як результат: кілька успішних виданих книжок за останні кілька років. Деякі з них писалися в стіл і видавалися лише зараз, деякі зовсім свіжі, чим і пояснюється така кількість виданих книжок за такий короткий період часу.
Примітно, що до повноцінних публікацій Чупа друкував у самвидаві збірки віршів.
Твори для ознайомлення: "10 слів про Вітчизну", "Акваріум".
Юрій Винничук
Автор почав писати ще у 1980-их, починаючи з поезії, від якої згодом відмовився. Тепер Винничук відомий передусім як автор якісних масових пригодницько-історичних романів, які насичені сюжетом, подіями та персонажами.
Читайте також: У Росії не більше 20 письменників вартих уваги, — Винничук
Особливо пікантно читати ранні автобіографічні твори Винничука, в яких описується львівський мистецький андеграунд часів Союзу та життя молодої мистецької богеми, яка часом і піти на ризик не гребувала. Чимала кількість завуальовано прихованих персонажів і досі живуть та працюють в культурному просторі України.
Твори для ознайомлення: "Танго смерті", "Весняні ігри в осінніх садах".
Таня Малярчук
Таню Малярчук, можливо, менше знають, бо письменниця вже давно не видавала нічого свіжого. Лише нещодавно стало відомо, що авторка незабаром презентує новий текст.
Письменниця, яка за власним зізнанням "не то жінка, не то прозаїк", відома також своєю малою прозою, надзвичайно помітними та обережними оповіданнями та новелами. Діапазон тем – всеохопний: є ніжні ліричні історії, а є гіркі й сатиричні, які висміюють український напівпритомний стан свідомості.
Твори для ознайомлення: "Біографія випадкового чуда", "Звірослов".