Майбутній композитор народився 1 березня 1810 неподалік Варшави, в містечку Желязова Воля. Мати Шопена, Юстина Кшижановська, була полькою, батько, Ніколя Шопен, мав французьке походження. Сім’я жила в маєтку графа Скарбека, там батько працював домашнім учителем. Після народження сина, Ніколя отримав пропозицію про роботу у Варшаві, тож згодом сім’я перебралася до столиці.

Читайте також: Одна історія. Як у Середньовіччі знищували "салемських відьом"

Із самого дитинства Фредеріка оточувала музика: батько був вправним скрипалем, грав на флейті, мати співала акомпанувала собі та чоловікові на фортепіано. У свої п’ять хлопчик вже впевнено виконував нескладні п’єси, які вчив разом зі своєю сестрою Людвікою. Першу свою композицію Шопен склав у вісім років.

Того ж року малого запросили взяти участь у концерті, який організовувало Товариство благодійності у Варшаві. Саме на ньому Шопен вперше виконав свої композиції для широкої аудиторії і став впізнаваним. Щовечора до його будинку під’їжджали елегантні екіпажі, які відвозили його у відомі варшавські салони, де він виконував свої імпровізації.

Фредерік Шопен
Фредерік Шопен

Аби вдосконалити свої вміння Шопен брав уроки фортепіанної гри у відомого чеського музиканта Войцеха Живного, але після декількох занять музикант відмовився давати уроки Фредеріку, аргументувавши тим, що не може навчити хлопця нічому новому. Композиторський і виконавський таланти хлопчика розвивалися настільки стрімко, що до дванадцяти років Шопен розумівся на музиці краще, ніж відомі польські піаністи.

Відтак він вступив до 4 класу у Варшавський ліцей. Там йому вдалося заявити про себе не лише як про музиканта, а й як про здібного учня. Юнак вільно володів французькою та німецькою мовами, цікавився історією Польщі. Він писав вірші, малював і накидав карикатури. Після закінчення ліцею Шопен навчався у Вищій музичній школі. Феноменальні здібності юного піаніста, композитора та імпровізатора у той час вельми цікавили Варшавську публіку. Його часто запрошували грати на світських заходах та виїздах.

Читайте також: Як нацистська Німеччина проспала операцію союзних військ і через це програла війну

Фредерік постійно мав можливість спілкуватися із висококультурними людьми. Саме люди, з якими він познайомився на таких заходах, допомогли йому увійти у світ високої музики. Демократичні і патріотичні настрої тих, з ким спілкувався молодий композитор, мали значний вплив на формування його світогляду.

Першим коханням Шопена була Констанція Гладковська. Вона навчалася співу у Варшавській консерваторії. Хлопець захоплювався нею та її голосом, і присвятив їй одну з найкращих своїх композицій “Бажання”. Вже у 19 років Фредрік почав працювати у Європі. Перший концерт він дав у Відні, тодішній музичній столиці Старого світу. Через два роки Шопен залишив батьківщину і розпочав свої гастролі.

Що постійно возив із собою Шопен на згадку про дім – дивіться у програмі.