Ані тобі розіп'ятих хлопчиків, ані з'їдених снігурів, ані двох рабів на одного "укра". Навіть слів "карателі" та "хунта" забракло у статтях російських медіа, присвячених проведенню у Києві Євробачення-2017. Млява, "несмачна" риторика, котра лише подекуди сплескує знайомими виразами. "Укро-нацисти змішали мистецтво та політику", – пише, приміром, "Комсомольская правда".

У статті мова йде про недопуск на пісенний конкурс росіянки Юлії Самойлової та про "Alfa Jazz Fest 2017", який закликають бойкотувати через причетність до нього російського "Альфа-банку". "Чіпляння фашистів за ці два епізоди явно спрямовані на те, щоб за всяку ціну привернути до себе увагу – причому як Заходу, так і Росії. Світ і так побачив, що після 2014 року Україна стала країною націоналістичного фундаменталізму…", – зазначають російські журналісти і паралельно "стучать" на власних же співвітчизників. Як же так, дивуються вони, Самойлову не пустили в Україну через її гастролі у Криму, а гурт Comedy Woman, "який так само бував в Криму, без проблем виступає і в Києві".

Читайте також: Україна мала право не пускати Самойлову, – росіянин про Євробачення-2017

Стосовно Comedy Woman "КП" таки має рацію: 30 березня заїжджі "гумористи" дійсно дали концерт в столиці України. Куди в цьому випадку дивилося СБУ – питання справді цікаве. Але й водночас недотичне до огляду росЗМІ. Бо серед публікацій останніх таки трапляється дещо цікаве.

"Знаходитися в Україні небезпечно для життя"

Зауважимо, що стосовно київського Євробачення сюжети російських медійників розтікаються по двом руслам. Перший напрям: нам, росіянам, конкурс "бородатих жінок" не потрібен взагалі. Другий: не дуже-то й хотілося їхати до України, бо там, згідно із російськими народними казками, присутні "укро-нацисти" та інші страхи.


"Та нехай собі як знають божеволіють, конають – нам своє робить", – писав Тичина. Попри незадоволення північних сусідів, Київ готувався до Євробачення. Фото: kiev.segodnya.ua

Відпрацьовуючи перший напрям, темп задає згадана вище "Комсомольская правда", котра в іншій своїй статті цитує "військового експерта" Алєксандра Жиліна, а той віщує про таке. "Отримав інформацію з Києва, що СБУ під контролем зарубіжних кураторів розпочала спецоперацію, мета якої швидко (за рахунок кривавих терактів) створити образ Донбасу як території тероризму проти України, і не тільки. Мовою англосаксонських спецслужб це називається "акція під чужим прапором".

Перший з низки терактів запланований на 9 травня, фантазує Жилін.

Теракт повинен відбутися безпосередньо в залі для глядачів під час прямої трансляції "Євробачення" по всьому світу. Він буде обставлений як помста "донбаських терористів", яких нібито підтримує Москва, київському режиму за десовєтизацію країни і частково за недопуск на конкурс російської співачки". Жилін приплітає в цю маячню і Трампа, чия зустріч із Путіним нібито буде зірвана через "великий вибух".

А видання "Украина.Ру" додає, що наша держава взагалі вкрай небезпечна для відвідин: "Зростання злочинності зумовлює соціальна і економічна нестабільність в країні. На показники кримінальної статистики особливо відчутно впливає соціальна криза і війна, що триває. Київська влада виявилася нездатною контролювати масовий приплив зброї та боєприпасів із зони АТО, які нелегально поширюються по всій території країни. Як результат, Україна вже отримала перше місце в рейтингу найбільш небезпечних країн Європи і одне з провідних місць в аналогічному світовому рейтингу".

Читайте також: Під час Євробачення Київ охоронятимуть бійці Нацгвардії у формі нового зразка: фото

Шкода лише, що "Украина.Ру" не уточнює, хто ж розв'язав цю саму війну, через яку наша держава наводнилася нелегальною зброєю. А те, що злочинність у Києві за останні три роки зросла, є правдою. Як правдою є і те, що дякувати за це слід Москві, тобто бенефіціару подібних видань.

Тим часом тему небезпечного Києва підхоплює "Московский комсомолец", котрий, щоправда, дещо заплутався у наявній в нього інформації. З одного боку, "МК" пише, що перед Євробаченням всіх бомжів Києва жорстока "хунта" вивезе в поле і там покине напризволяще, а з іншого – що бомжи є… агентами СБУ. Загалом в столиці України нараховується біля 20 тисяч безхатченків, йдеться у статті "МК". Їх "використовують як кур'єрів для перевезення наркотиків і зброї, беруть участь вони й у так званих автопідставах. У деяких випадках бездомні виконують роль агентів Служби безпеки України", – зазначає "Московский комсомолец". Одним словом, їх також треба боятися.

"Четверо українських військовослужбовців, які втекли до Росії, в інтерв'ю виданню life.ru стверджували, що перебувати в Незалежній стало небезпечно для життя", – повідомляє сайт "Политроссия". Його журналісти також звертають увагу на інструкцію, котру вони називають "Гідом по виживанню в Україні". Це – окремий сюжет, котрий заслуговує на більшу увагу.

А суть сюжету у тому, що Нацполіція України видала англомовну пам'ятку для туристів ("Гід з безпеки для гостей Євробачення"), де йдеться – дослівно – про наступне: Avoid contacting aggressive mobs. If it is impossible to avoid such contact, please show no fear, minimize communication and be polite, do not react on provocations and try to leave this place. In case of danger do not hesitate to make a noise and escape ("Уникайте контактів з агресивними особами. Якщо неможливо уникнути такого контакту, будь ласка, не проявляйте страху, зводіть до мінімуму спілкування і будьте чемні, не реагуйте на провокації і намагайтеся піти. У разі небезпеки не соромтеся кричати і втікати").

Між тим в інтерпретації відомого російського пропагандиста Дмітрія Кисельова все виглядає дещо інакше. В Києві, пише він, "очікують 120 тисяч зарубіжних туристів. Для них місцева поліція випустила спеціальну пам'ятку (…) про можливу зустріч з націоналістами.

Уникайте контактів з агресивними особами" (…) Крім того, гостям української столиці поліція настійно рекомендує зупинятися тільки в офіційних готелях, а обмін валюти проводити тільки в банках. Є там і попередження про те, що "в разі потреби поліцейський може обшукати іноземного гостя або застосувати силу". Словом, пісня!,
радіє Кисельов на сайті "Вести.Ру".

Та як би не прикро було читати подібну маячню, ще більш прикро від того, яких барв додає до прочитання поліційної інструкції екс-міністр доходів і зборів (а нині – лідер партії "Успішна країна") Олександр Клименко. Все ж таки – колишній співвітчизник, як-не-як… З сусідньої країни Клименко пише на своєму Фейсбуці: "У пам'ятці для туристів, випущеної до Євробачення, іноземцям навіть не рекомендують піднімати в бесіді з українцями тему війни. Мабуть, влада побоюється, щоб наші громадяни не сказали туристам щось таке, що суперечило б творам головного українського фантазера Петра Порошенка".

"Це не Євробаченню не потрібна Росія, це Росії не потрібне Євробачення"

Одним словом, в Україні все погано, і в цьому росмедіа знаходять для себе не один привід для втіхи. Зокрема, вони навіть задоволені (або роблять вигляд, що задоволені) відсутністю свого конкурсанта на Євробаченні. Ба навіть більше: вони нібито задоволені й тим, що відмова Росії транслювати це шоу може обернутися для неї відстороненням від Євробачення-2018.

"Панове в Києві ставили питання, чи потрібна Росія на Євробаченні-2017? А чи не час переформулювати: чи потрібно Росії Євробачення? Не в 2017 році, а – взагалі?"– запитує "Завтра".

І продовжує: "Так! Існує правило, згідно із яким країна, яка не транслювала попередній конкурс, не допускається до участі в наступному. Тобто в 2018 році Росія участь не бере автоматично. Перехреститися б і заспокоїтися. Але ж ні.

Росію не можуть відсторонити від участі в конкурсі "Євробачення" в 2018 році", – заявив генеральний директор Першого каналу Костянтин Ернст. Бо – як же так?! Як же ми? Невже цей похмурий шабаш пройде без нашої дорогоцінної участі? У всьому цьому відчувається тільки одне: принизлива другосортність. Замість того, щоб грюкнути дверима, "наші" то розшаркуються, то розмахують кулаками,
– вважає автор статті.

А от згадуваний вище Кисельов дотримується трохи іншої точки зору. Все таки Євробачення покарає саме себе, якщо відвернеться від Росії, наполягає головний ідеолог путінізму.

"Всі ж пам'ятають, як минулого року за підсумками глядацького голосування з великим відривом переміг Сєргєй Лазарєв з Росії. І лише якесь мутне, невідомо як сформоване журі на перше місце поставило українську Джамалу (…). Те, що відбувається по відношенню до України зараз, – продовження взятої лінії. Замість того, щоб наполягти на участі представниці Росії, підвищивши санкції на адресу Києва (…), Європейський мовленнєвий союз продовжує руйнувати принципи, на яких будується пісенний конкурс. Звичайно ж, це не може не позначитися і на його популярності. Росія, до речі, в цьому році транслювати його вже не буде. Це означає втрату глядацької аудиторії в 50 мільйонів чоловік. Таким чином, і для рекламодавців вся ця історія стає менш привабливою", – говорить Кисельов.

Найкращий виступ Джамали на пісенному конкурсі минулого року дав Україні право приймати Євробачення-2017. В Росії ж досі думають, що переміг Сєргєй Лазарєв

На те, скільки втрачає Європа через відсутність на конкурсі Росії, вказує і латвійське російськомовне видання "Балтийские новости". "Україна жорстко підставила організаторів "Євробачення". Через рішення Служби безпеки України не пускати в країну Юлію Самойлову, що спричинило за собою відмову "Першого каналу" транслювати конкурс, постраждає не сама Росія, а Європейський мовленнєвий союз, який зазнає великих збитків (…). Організатори "Євробачення" в особі Росії втратили найбільшу аудиторію (…) Інтерес до конкурсу буде знижуватися", – обіцяє видання.

Тим часом ще в березні поточного року голова громадської палати при міністерстві культури Росії Павєл Пожігайло запропонував створити російський аналог музичного конкурсу "Євробачення".

Якщо ми хочемо свій конкурс, давайте його створимо, але не в піку "Євробаченню", а просто створимо свій. Тому що кількість голосів в Росії сьогодні більше, ніж у всьому світі, це дійсно факт,
– заявив Пожігайло.

І, між іншим, додав: "Я говорю як людина, яка свого часу мала відношення до військових відомств і сама побувала в гарячих точках: Україна не зможе забезпечити безпеку конкурсантів. Більше того, високою є ймовірність провокацій", – провадив Пожігайло, чиї слова наводить "Лента.Ру".

І не встигли чиновники підкинути відповідну ідею, як "Тверьлайф" вже звітує: визначено склад учасників конкурсу "Новая звезда", котрий "за своїм масштабом і розмаїттям жанрів нагадує "Євробачення".

Всеросійський творчий конкурс виконавців пісні "Новая звезда" – це перше в історії музичне змагання, в якому беруть участь справжні таланти і найсильніші виконавці з усіх 85 суб'єктів Російської Федерації,
– тішиться видання.

Бо втіха й справді неабияка: опинившись у ролі країни-вигнанця, організувати собі імітацію міжнародного шоу – таке собі "Росбачення", цікаве тільки Москві та її федеративним васалам.


"Ображена" Росія обіцяє започаткувати свій власний пісенний конкурс. На фото – "пам'ятник Путіну", Запоріжжя

А ось задум ще одного маленького "реваншу": відправити "забанену" в Україні Юлію Самойлову до українського ж Криму, де та "повністю знецінить брудну політичну акцію України". Бо "дріб'язкова заборона Києва не допоможе йому повернути півострів назад, в той час як наші музиканти і артисти виступатимуть там знову і знову. Тому перемога Юлії Самойлової і всієї Росії в цій ситуації очевидна", – пише видання "Третья мировая". (Стаття, до речі, носить не менш промовисту назву – "Росія знайшла геніальний спосіб "затролити" жалюгідне українське "Євробачення").


В РФ кажуть, що під час проведення в Києві "Євробачення" Юлія Самойлова виступатиме в анексованому Криму. Це такий "тролінг" України, пояснюють росмедіа

Втім, скільки б разів не називала російська преса київське "Євробачення" "жалюгідним", солодше їй від цього не стане. Як і від вигадування якихось симулякрів міжнародних подій, проведених чи то у Сиктивкарі, чи то в Урюпинську. Одне лишається незрозумілим: чому ж тоді "сумному шабашу" Києва приділено стільки уваги? Невже збіг, як спитав би пан Кисельов? А оце вже навряд.

Читайте також: Чим вразила українська столиця учасників Євробачення